Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Alumnów 2018

Już po raz jedenasty jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Alumnów Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Inicjatywę tę podejmuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II we współpracy z Instytutem Nauk Biblijnych KUL, Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu oraz diecezjalnymi moderatorami Dzieła Biblijnego. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem (w ostatnim roku reprezentowanych było 35 seminariów) i mamy nadzieję, że również w tym roku konkurs osiągnie wymiar rzeczywiście ogólnopolski, motywując alumnów do studiowania Pisma świętego oraz do zainteresowania się apostolatem biblijnym w diecezjach i parafiach.

Patronat honorowy nad konkursem biblijnym dla alumnów objęli Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, oraz Ks. Bp Roman Pindel, opiekun Sekcji Nauk Biblijnych w Komisji Nauki Wiary.

W tym roku materią konkursu jest Pierwszy i Drugi List do Koryntian (z przypisami) z Piątego Wydania Biblii Tysiąclecia.

Faza diecezjalna konkursu (w seminariach) w dniu 23 lutego 2018 (piątek) o godz.16.00.
Na etapie finałowym materią konkursu będzie również Pierwszy i Drugi List do Koryntian (z przypisami) (5 wyd. Biblii Tysiąclecia) oraz lektura biblijna, która zostanie podana w czasie późniejszym. Finałowy konkurs zostanie przeprowadzony w dniach 20-21 kwietnia 2018 w Warszawie.

Zapraszamy wszystkich seminarzystów do udziału w tym wydarzeniu.

Informacje o edycji 2018

Sprawozdanie z edycji 2017

Impresje z pielgrzymki do Ziemi Świętej kl. Damiana Gadamera (diec. siedlecka), zwycięzcy X edycji konkursu.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Świadomość ta, że zwiedzam najważniejsze miejsca w historii świata, gdzie dokonało się zbawienie człowieka, pomagała  mi w jeszcze głębszym wniknięciu w te okolice. Mógłbym wymieniać i wymieniać miejsca, które oddziałały na mnie najmocniej, jednak dwa górują nad pozostałymi. Pierwsza jest bazylika Matki Bożej Stella Maris na górze Karmel. Piękno kościoła i przestrzeni wokół jest co najmniej urzekające. Drugim takim miejscem jest Ogród Oliwny, w którym Jezus modlił się przed przyjęciem męki i śmierci. W jeszcze lepszym przeżyciu tego czasu pomógł mi ksiądz przewodnik naszej grupy, który dbał o to, aby  w każdym miejscu, w którym się znajdziemy był odczytany fragment Ewangelii, co się na nim wydarzyło. Bardzo cenne były także jego komentarze i historyczne, i duchowe. Po pielgrzymce już zupełnie inaczej czytam Pismo Święte, ponieważ  "widzę  te miejsca". "Widzę" Kafarnaum, Jezioro Galilejskie, Golgotę, Jerozolimę, czy Betlejem. Pielgrzymka do Ziemi Świętej był dla mnie rzeczywiście doświadczeniem ziemi Jezusa jako "piątej Ewangelii". 

al. Damian Gadamer

IMG 3231

IMG 20170826 121226