pope

Diecezja Rzeszowska

Komentarze do czytań mszalnych 1 Tydzień Wielkiego Postu, rok B

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Poniedziałek : 19 lutego 2018

Temat:   Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga

(Mt 25,31-46: Biblia Tysiąclecia)

(31)Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały(32) I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. (33) Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. (34) Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! 

(35) Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; (36) byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. (37) Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? (38) Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię?(39) Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? (40) A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam:

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili

(41) Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (42) Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; (43) byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. (44) Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? (45) Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili(46) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego. 

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas”

Wyobraź sobie, że jadąc drogą, zauważasz Jezusa, który trzęsie się z zimna. Masz                      w samochodzie dodatkowy płaszcz, zatrzymujesz się więc, wysiadasz i wręczasz go Jezusowi. Następnie pomagasz Mu go założyć, a On patrzy na ciebie, uśmiecha się i dziękuje.

  • Czy nie czułbyś się zaszczycony?   W rzeczywistości nie jest to wcale takie proste.

Czasami trudno nam zająć się ludźmi w potrzebie, ponieważ w niczym nie przypominają nam oni Pana.

Nie zawsze też nasze wysiłki są przyjmowane z wdzięcznością.

Jednak w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi nam, że ci „bracia najmniejsi” – niezależnie od tego, czy są do Niego podobni, czy też nie – są właśnie tymi ludźmi, których Bóg poleca nam kochać.

Co więcej, Jezus identyfikuje się z nimi tak ściśle, że aż obiecuje życie wieczne tym, którzy troszczą się o chorych, głodnych i uwięzionych. Posługując się tymi skrajnymi przykładami, Jezus podkreśla wielką godność każdej osoby i kładzie fundament pod wszelkie akty sprawiedliwości. Każda osoba, silna czy słaba, bogata czy biedna, ma nieskończoną wartość dla Boga.

Będąc stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, wszyscy jesteśmy odbiciem godności i dobroci Tego, który nas stworzył.

 

Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny

 

 

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Wtorek : 20 lutego 2018

Temat:   Wzrastanie w przebaczeniu

(Mt 6,7-15:Biblia Tysiąclecia)

(7)Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. (8) Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Wy zatem tak się módlcie:

(9)  Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!

(10)Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie

(11)Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj(12)

 

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;

(13)i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

(14) Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. (15) Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas”

 

 

Dla kibica sportowego nie ma większej przyjemności niż ta, gdy cała drużyna ze wszystkich sił pracuje na wspólny sukces – gol w piłce nożnej czy kolejny punkt w siatkówce. Każdy z zawodników jak najlepiej wypełnia swoją rolę, żeby drużyna jako całość mogła odnieść upragnione zwycięstwo.

Ale co się dzieje, gdy twoja drużyna jest zdziesiątkowana przez kontuzje? Gra pozostawia wiele do życzenia, gdy czołowi zawodnicy są z niej wyłączeni lub mogą pokazać jedynie część swoich możliwości.

Jeśli spojrzymy na Kościół jako na drużynę, wszyscy jesteśmy czołowymi zawodnikami, a nieprzebaczenie jest swego rodzaju kontuzją, która znacząco osłabia naszą zdolność do oddziaływania na świat.

 

Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny

 

 

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Środa      

21 lutego 2018

Temat:   Biegnij do swego Ojca

(Ps 51,3-4.12-13.18-19 : Biblia Tysiąclecia)

(3) Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość! (4) Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! 

(12) Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!(13) Nie odrzucaj mnie od swego oblicza i nie odbieraj mi świętego ducha swego! 

(18) Ty się bowiem nie radujesz ofiarą i nie chcesz całopaleń, choćbym je dawał. (19) Moją ofiarą, Boże, duch skruszony, nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym.

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas”

  • Kiedy ostatni raz musiałeś uderzyć się w pierś – czyli przyznać się przed kimś do popełnionego błędu czy jakiejś swojej słabości?

Taki właśnie jest kontekst dzisiejszego psalmu. Ukazuje on skruchę króla Dawida                  po tym, jak prorok Natan wykazał mu grzech cudzołóstwa i morderstwa. Skonfrontowany                   z własnym kłamstwem i przemocą, Dawid zmuszony jest uznać swoją winę.

Jaka jest reakcja Dawida? Łączy on serdeczną skruchę z głęboką ufnością w Boże miłosierdzie. Ufa, że Bóg nie pogardzi „sercem pokornym i skruszonym (Ps 51,19).

Jak reagujesz, stając twarzą w twarz ze swoim własnym grzechem                    i słabością?

   Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny

 

 

 

Katedry św. Piotra Apostoła

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Czwartek : 22 lutego 2018  

Temat:   Twój rozwój duchowy

(Mt 16,13-19:   Biblia Tysiąclecia)

(13) Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? (14) A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. (15) Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? (16) Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. (17) Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. (18) Otóż i Ja tobie powiadam:                        

Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,

a bramy piekielne go nie przemogą. (19) I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas”

 

 

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest nieco stresującą, ale konieczną czynnością, która ma wpływ na ich kondycję. Roślina wygląda zdrowo, ale wiesz, że potrzebuje już większej doniczki. Przesadzasz ją więc, żeby korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Jednak przez kolejny tydzień czy dwa roślina nie prezentuje się najlepiej. Więdnie                        i marnieje. Na szczęście jest to stan przejściowy. Wkrótce korzenie zaaklimatyzują się w nowym podłożu, łodyga odżyje, pojawią się nowe liście i kwiaty.

Coś podobnego przydarzyło się Szymonowi Piotrowi w dzisiejszej Ewangelii. Piotr dojrzał do momentu, w którym wyznał, że Jezus jest Mesjaszem Izraela. Jezus uznał więc, że jest on już gotów, by „przesadzić” go w nowe środowisko. Nadając mu nowe imię i powierzając nową rolę, Jezus dał mu szansę dalszego wzrostu. Dla Piotra zmiana ta musiała być sporym wstrząsem. Dobrze, że podjął ten trud.

Pomyślmy o tym wszystkim, czego Piotr był w stanie dokonać, kiedy już „zapuścił korzenie” w Chrystusie. W dzisiejsze święto Katedry św. Piotra Apostoła wspominamy Piotra jako głowę Kościoła.

Jest to też dla nas wszystkich okazja do zastanowienia się nad własnym rozwojem duchowym.

Może, jak Piotr, zaczynasz wyrastać ze swojej małej doniczki. Może wahałeś się, gdy Bóg wskazywał ci nowe obowiązki. Jednak patrząc wstecz, widzisz, jak łaska Boża pomogła ci wzrosnąć i wydać owoc.

Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny

 

 

 

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Piątek :

23 lutego 2018                        

Temat: Przebaczenie

(Ez 18,21-28: Biblia Tysiąclecia)

(21) A jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegł wszystkich moich ustaw i postępowałby według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: (22) nie będą mu poczytane wszystkie grzechy, jakie popełnił, lecz będzie żył dzięki sprawiedliwości, z jaką postępował. (23)

Czyż tak bardzo mi zależy na śmierci występnego

- wyrocznia Pana Boga - a nie raczej na tym, by się nawrócił                              i żył?    (24) A gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, naśladując wszystkie obrzydliwości, którym się oddaje występny, czy taki będzie żył? Żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu poczytany, ale umrze z powodu nieprawości, której się dopuszczał, i grzechu, który popełnił. (25) Wy mówicie: Sposób postępowania Pana nie jest słuszny. Słuchaj jednakże, domu Izraela: Czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne? (26) Jeśli sprawiedliwy odstąpił od sprawiedliwości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. (27) A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu.(28) Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze.

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas”

 

Herbert Kappler był szefem niemieckich sił bezpieczeństwa w okupowanym Rzymie podczas II wojny światowej. Jego dodatkowym obowiązkiem była deportacja tysięcy Żydów do obozów koncentracyjnych.

Był też odpowiedzialny za masakrę w Grotach Ardeatyńskich, gdzie rozstrzelano 335 Włochów w odwecie za przeprowadzony przez włoski ruch oporu zamach bombowy, w którym zginęło 30 niemieckich żołnierzy. Po wojnie Kappler został skazany na dożywocie. Niedługo potem napisał list do swego wroga z czasów wojny, katolickiego księdza Hugha O’Flaherty’ego, z prośbą o odwiedziny. Ks. O’Flaherty wielokrotnie udaremniał zamiary Kapplera, fałszując dokumenty, ukrywając Żydów i świadcząc pomoc aliantom. Mimo że w czasie wojny Kappler wyznaczył nagrodę za jego głowę, ks. O’Flaherty przyjął zaproszenie i odtąd odwiedzał go regularnie.

Po kilku latach Kappler wstąpił do Kościoła katolickiego i doświadczył Bożego przebaczenia za to wszystko, czego się dopuścił.

Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny

 

 

 

Szkoła

SŁOWA BOŻEGO

Sobota :

24 lutego 2018                        

(Mt 5,43-48: Biblia Tysiąclecia)

(43) Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. 

(44)A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują

(45) tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. (46) Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? (47)

I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie?

Czyż i poganie tego nie czynią? 

(48) Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

Medytacja z miesięcznika: „Słowo wśród nas

Czy zdarzyło się, że ktoś spojrzał na ciebie i zauważył, że jesteś inny? Albo że jakiś postronny obserwator stwierdził, że jesteś „nietypowy”? Być może takie uwagi nie wydają ci się zbyt pochlebne.

    Jednak w dzisiejszej Ewangelii Jezus prosi nas, abyśmy byli inni niż wszyscy.

Co dokładnie ma na myśli? Słuchamy dziś zakończenia Kazania na Górze. Jest to ostatni z tekstów określonych przez biblistów mianem „antytez”, w których Jezus używa schematu: „Słyszeliście, że powiedziano… a Ja wam powiadam…”.

W każdej z tych antytez Jezus wyjaśnia, na czym polega życie w Duchu – i jest ono rzeczywiście nietypowe!

Jednak najbardziej nietypowa ze wszystkiego jest miłość Boga.

 

Więcej Komentarza – czytaj

http://www.prezentek.edu.pl/index.php/krag-biblijny