Dzieło Biblijne
Lectio DivinaNiedzielna EucharystiaBiblia na amboniePytania do BibliiBiblia w katechezieKrag biblijnySlowo na dzien


Papieska Komisja Biblijna

Przewodniczący Dzieła Biblijnego

powołany do

Papieskiej Komisjii Biblijnej

Ks. Prof. Henryk Witczyk, Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II

Ojciec święty Benedykt XVI mianował ośmiu nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej. Jednym z nich został Polak, ksiądz profesor doktor habilitowany Henryk Witczyk, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Ks. Henryk Witczyk jest kapłanem diecezji kieleckiej. Doktorat z teologii uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat nauk biblijnych na Biblicum w Rzymie, a habilitację i tytuł naukowy profesora na KUL. Jego prace naukowe objęły zwłaszcza Psalmy, tradycję Janową i teologię biblijną Nowego Testamentu. W roku 2001 założył ogólnopolskie, czasopismo biblijno-teologiczne „Verbum Vitae”, w którym publikują najlepsi bibliści, patrologowie, i teologowie ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.

Ksiądz Witczyk jest przewodniczącym ogólnopolskiego stowarzyszenia „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”, które założył w roku 2005 roku, a Konferencja Episkopatu zatwierdziła jego statut. Obejmuje ono wiernych, którzy pragną odkrywać w Piśmie świętym żywe Słowo Boga, aby być Jego świadkiem i apostołem w świecie współczesnym. Ksiądz profesor Witczyk wraz z moderatorami diecezjalnymi Dzieła Biblijnego w każdy piątek wieczorem prowadzi audycję w Radiu Maryja pt. „Szukając Słowa Bożego”, a w Telewizji TRWAM program „W namiocie Słowa”. Redaguje biblijną stronę internetową www.biblista.pl., na której codziennie zamieszczane są materiały do medytacji i refleksji naukowej, do lectio divina, do katechezy i do głoszenia słowa Bożego w Kościele.

Ks. prof. Witczyk interesuje się też zagadnieniami związanymi z przepowiadaniem Słowa Bożego. Od ponad 20 lat redaguje kwartalnik homiletyczny Współczesna Ambona, a ostatnio książkową serię komentarzy i pomocy homiletycznych „Biblia – liturgia – życie” oraz serię obejmującą katechezy „Biblia – katecheza – życie”, obydwie wydawane pod patronatem Dzieła Biblijnego.
Pozostali z mianowanych obecnie nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej pochodzą z siedmiu różnych krajów – w tym oprócz czterech europejskich (Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii) z Nigerii, Indii i Korei.

 

******************************

Jeden z kieleckich biblistów, ks. prof. Witczyk, snuł taką refleksję o odbiorze słowa przez nas, katolików: Zapytajmy siebie o to dzisiaj, jak Ewangelia wnika do mojego sumienia? Czy po wyjściu z niedzielnej Mszy Świętej, jeszcze za drzwiami kościoła, albo w drzwiach mojego domu, w pracy, szkole, pamiętam choćby jedno słowo, jedno zdanie z tej Ewangelii? Czy je rozważam, wnikam w jego sens, rozmyślam nad nim? Zapewne w domu każdego z nas jest Ewangelia, ale czy czytana? Ile razy w tygodniu ją otwieramy? A wiecie, dlaczego jej nie otwieramy? – pyta ksiądz profesor Witczyk. – Nie dlatego, że nie mamy czasu. To fakt, że przeciętnie spędzamy cztery godziny przed telewizorem, a cztery minuty najwyżej na „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Ale to nawet nie dlatego nie czytamy Ewangelii. Nie czytamy jej dlatego, że jest ona jak sztylet, który przebija bez miłosierdzia skorupę egoizmu, mądrości wziętej z ulicy, supermarketu i z reklamy telewizyjnej. Słowa Ewangelii przebijają te bzdury światowe, jak baloniki, i domagają się od nas decyzji pójścia za Bogiem, za Prawdą, którą jest Chrystus. Dlatego Ewangelii nie czytamy. Jak mówi Norwid – bierzemy ją przez rękawiczkę, żeby nas przypadkiem nie dotknęła.

-Ks. Leszek Starczewski
Instytut Nauk Biblijnych
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
20-950 Lublin, Al. Racławickie 14

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II
ul Czwartaków 10 m. 4
20 - 045 Lublin

tel. +48 81 445 38 24; tel. 081 445 38 27
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.kul.lublin.pl/154.html
www.biblista.pl
 

 © Copyright Słowo Biblijne 2006-2012. All rights Reserved.