Dzień biblijny - Gniezno

Archidiecezjalny dzien biblijny w Gnieznie

W dniach od 5 do 26 października 2008 r. trwa z Rzymie XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest Słowo Boże w życiu i misji Kościoła. Jak czytamy w „Instrumentum laboris”: Synod w pierwszym rzędzie ma się zająć Słowem, poprzez które “niewidzialny Bóg (cf. Kol 1, 15; 1Tm 1, 17) w swojej wielkiej miłości przemawia do ludzi jak do przyjaciół (cf. Wj 33, 11; J 15, 14n) i przestaje z nimi (cf. Ba 3, 38), aby zaprosić i przyjąć do wspólnoty z sobą” (DV 2). Wymaga to słuchania i umiłowania Słowa Pańskiego w kontekście konkretnego życia ludzi naszych czasów. Słowo Boże określa powołanie, tworzy wspólnotę, posyła na misję, aby darem dla innych stało się to, co sami otrzymaliśmy. Jest to zatem cel ze wszech miar duszpasterski i misyjny: zgłębić racje doktrynalne i pozwolić, by one nas oświecały, oznacza rozwijać i umacniać praktykę spotkania ze Słowem Bożym jako ze źródłem życia na różnych polach doświadczeń, a tym samym we właściwy i przystępny sposób móc słuchać Boga i z Nim rozmawiać (4).

Podejmując zaproszenie Synodu do słuchania i umiłowania Słowa Bożego będziemy przeżywać w sobotę 11 października Archidiecezjalny Dzień Biblijny, zorganizowany pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pragniemy w ten sposób zgłębiać tajemnice odwiecznego Słowa Bożego, którym jest sam Chrystus: Słowem Bożym, ostatnim i ostatecznym jest Jezus Chrystus, Jego osoba, Jego misja, Jego dzieje, głęboko zjednoczone, zgodnie z planem Ojca, którego punktem kulminacyjnym jest Pascha i który zostanie wypełniony, kiedy Jezus przekaże Królestwo Ojcu (cf. 1 Kor 15, 24). On jest Ewangelią Boga skierowaną do każdej osoby ludzkiej (cf. Mk 1, 1).

Nasza inicjatywa wpisuje się także w obchody roku św. Pawła, który ogłoszony przez papieża Benedykta XIV, jest aktualnie przeżywany w całym Kościele. Ojciec św. zachęca, abyśmy spojrzeli na życie i dzieło Apostoła Narodów i uczyli się niezachwianej wiary i gorliwości apostolskiej. Działalność Kościoła – mówi Benedykt XIV – jest wiarygodna i skuteczna tylko w takiej mierze, w jakiej ci, którzy do niego należą, są gotowi w każdej sytuacji osobiście ponieść konsekwencje swej wierności Chrystusowi (Homilia podczas nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami, 28 czerwca 2007).

Program Archidiecezjalnego Dnia Biblijnego przedstawia się następująco:

SOBOTA, 11 października 2008 r.

Katedra Gnieźnieńska

10.00 NABOŻEŃSTWO SŁOWA BOŻEGO pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Abpa Henryka MUSZYŃSKIEGO, Metropolity Gnieźnieńskiego

Aula Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego

 

11.30 Słowo powitania - ks. dr Paweł PODESZWA – Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

11.40 Wprowadzenie w ducha Synodu o Słowie Bożym - Abp prof. dr hab. Henryk MUSZYŃSKI – Metropolita Gnieźnieński

12.00 Prezentacja Instrumentum laboris Synodu o Słowie Bożym - ks. dr Paweł PODESZWA – Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

12.15 Kto ma ucho, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów.  Egzystencjalne słuchanie Słowa Bożego w świetle Apokalipsy św. Jana - ks. dr hab. Dariusz KOTECKI (WT UMK – Toruń)

 

12.45 Dlaczego Lectio Divina i egzegeza naukowa potrzebują siebie wzajemnie? ks. dr hab. Artur MALINA (WT UŚ – Katowice)

13.15 Dyskusja

13.45 POSIŁEK

14.30 Chciałbym, abyście wszyscy mówili językami… (1 Kor 14,5) Św. Paweł jako apostoł w świetle 1 Kor 12-14 - ks. dr Marek KARCZEWSKI (WT UWM – Olsztyn)

15.00 „Tajemnica” Pawłowej Ewangelii - ks. dr Wojciech POPIELEWSKI OMI (WT UAM – Poznań)

15.30 Dyskusja

16.00 Zakończenie sympozjum

Nasze zaproszenie skierowane jest w pierwszym rzędzie do kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych, katechetów, kleryków, studentów teologii oraz wszystkich wiernych, którzy pragną coraz bardziej świadomie i pełniej stawać się uczniami Wcielonego Słowa – Jezusa Chrystusa, żyjącego w Kościele.

Zapraszamy serdecznie do udziału w Archidiecezjalnym Dniu Biblijnym.

Ks. dr Paweł Podeszwa
Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II
Archidiecezji Gnieźnieńskie
j