Cierniem ukoronowanie


Cierniem koronowanie, wtłoczenie Chrystusowi na głowę cierniowej korony, dla wyszydzenia jego królewskiej godności, po biczowaniu; jako jedna z tajemnic męki Pańskiej jest typem przedstawień w sztuce chrześcijańskiej oraz tematem III tajemnicy bolesnej różańca.

 

Żołnierze rzymscy pilnujący skazańców mieli zwyczaj robienia sobie z nich przedmiotu różnych zabaw; ponieważ Chrystus był oskarżony m.in. o przypisywanie sobie tytułu króla żydowskiego, dla wyszydzenia jego godności wręczyli mu „insygnia królewskie”: zamiast purpury - stary, czerwony płaszcz żołnierski, trzcinę - mającą wyobrażać berło, oraz koronę cierniową; tak ucharakteryzowanemu Jezusowi składali szyderczy hołd - klękali, drwiąco go pozdrawiali jako króla, bili trzciną po głowie i pluli w twarz (Mt 27,27-31; Mk 15,16-20; J 19,2.5).

Marek i Mateusz ukazali Chrystusa w opisie koronowania cierniem jako króla boleści z Iz (50,6), cierpiącego nie tylko fizycznie, ale i moralnie, znoszącego hańbę poniżenia. Jan pominął natomiast wszystko, co ubliżałoby godności Chrystusa, a więc bicie trzciną po głowie, plucie w twarz i szydercze przyklęknięcie, a także zdjęcie szat „królewskich” z Jezusa; przedstawił Jezusa jako króla, który otrzymał koronę, purpurę król. oraz aklamację i jako król zdecydował się pójść na mękę; jakkolwiek w zamierzeniu żołnierzy rzymskich insygnia te miały być karykaturą właściwych insygniów, Jezus nie rozstał się z nimi aż do końca męki; umarł jednak nie jako król polityczny (insygnia byłyby wtedy parodią), lecz jako król-mesjasz, z którym uniżenie i cierpliwe znoszenie zniewag były nieodłącznie związane.

Franciszek Jóźwiak

Marian Filipiak

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.