Arka Noego

Arka Noego (hebr. tebah skrzynia, nazwa występująca poza opisem potopu tylko w Wj 2,3.5, gdzie oznacza kosz papirusowy, w którym złożono Mojżesza), wg Rdz 6,14 - 8,19 drewniany dom przystosowany do pływania po wodach potopu.

 

1. Znaczenie samego słowa i szczegóły opisu budowy arki wskazują, że nie był to statek (jakkolwiek Mdr 14,6 tak właśnie arkę nazywa), objętość arki wynosiła 300 x 50 x 30 łokci, tzn. 56 250 m3 (łokieć = 50 cm). Noe zbudował arkę z drewna żywicznego o nieokreślonym bliżej gatunku; uszczelnienie międzybelkowe zostało zapewnione wysmołowaniem zewnętrznym i wewnętrznym; wspomniany w opisie budowy arki sohar (w Biblii Hebrajskiej) oznaczać może bądź to otwory wprowadzające światło i powietrze, bądź też, co jest bardziej prawdopodobne, wodoszczelne nakrycie zwisające na jeden łokieć ze wszystkich stron arki; w bocznej ścianie umieścił Noe drzwi wejściowe; wnętrze arki dzieliło się na parter i dwa piętra.

2. Za 1 P 3,20 literatura patrystyczna widziała w arce typ Kościoła; dla współczesnych Noemu arka była jedynym środkiem ocalenia, podobnie też poza Kościołem nie ma zbawienia. Arka mieściła w sobie zwierzęta czyste i nieczyste, podobnie i Kościół składa się ze sprawiedliwych i grzeszników; różne rodzaje zwierząt mieszczących się w arce są obrazem powszechności Kościoła. Arka unosząca się bezpiecznie na spiętrzonych wodach potopu jest obrazem Kościoła bezskutecznie atakowanego złością przewrotnych ludzi. Symbolika arki znalazła swój wyraz w pomnikach sztuki pierwszych wieków chrześcijaństwa i średniowiecza.

Stanisław Łach

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.