243. Czy Jezus został wykupiony?

 

Pytania do Biblii

Czy Jezus został wykupiony?

Czytałem, że Maryja i Józef nie złożyli ofiary (wykupu za pierworodnego, pary synogarlic albo dwóch młodych gołębi), gdyż Jezus był sam Ofiarą za grzechy świata i nie był wykupiony. Jezus jest okupem za nasze grzechy. Czy to prawda?

Nie, zdecydowanie nie. Tekst biblijny wyraźnie mówi, że Józef i Maryja dopełnili wszystkich obowiązków związanych z wykupem pierworodnego syna, które nakładało na nich Prawo Mojżesza. Choć w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia mamy do czynienia z konstrukcją łagodzącą obowiązkowy charakter czynności przepisanej w Wj 13,2.12.15 „mieli złożyć”, to w języku greckim mamy w Łk 2,24 kontynuację zdania podrzędnego celowego rozpoczętego w w. 22: „przynieśli Je do Jerozolimy, aby przedstawić Panu, (…) i złożyć w ofierze parę synogarlic”.

Także dalsza część narracji mówi jednoznacznie, że Józef i Maryja  „wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego” (Łk 2,39). Takie sformułowanie wyklucza możliwość zaistnienia sytuacji, w której Jezus nie zostałby wykupiony.

Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze jednemu zagadnieniu, które zostało wyraźnie pomieszane w prezentacji problemu. Złożenie ofiary wykupu wiąże się według Prawa Mojżeszowego, jak mówi sama nazwa, z wykupieniem pierworodnych ze służby Bogu. We fragmencie Wj 13,2.12.15 autor natchniony pisze, że wszystko, co pierworodne, a zatem zwierzęta oraz ludzie, należą do Boga, a ludzi należy z tego poświęcenia wykupić. Natomiast wplątanie w to zagadnienie sprawy ofiary Jezusa, która jest przebłaganiem i zadośćuczynieniem za grzechy ludzi jest całkowicie inną kwestią, niezwiązaną w żaden sposób z obowiązkiem wykupu pierworodnych.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.