168. Czy grzech odebrał nam rozum?


 

Pytania do Biblii

Czy grzech odebrał nam rozum?

Skoro człowiek ma w Edenie pierwiastek boski, a wąż jest tylko stworzeniem, to czy- wracając do poprzedniego pytania- jego niższy status wynikał z jego buntu przeciw Bogu? A jeśli grzech pierworodny upośledza inteligencję człowieka, dlaczego nie stało się tak- przede wszystkim- w stosunku do intelektu szatana- wszak Ojca Kłamstwa-, z którego potencjałem rozumowym nie mamy się co porównywać?

Status każdego stworzenia w hierarchii istnień, który wspomniany jest na początku pytania, nie jest czymś, co ulega zmianie. Mimo że szatan zbuntował się przeciw Bogu, jego status ontologiczny nie ulega zmianie i w dalszym ciągu jest bytem doskonalszym od człowieka, dysponującym znacznie większym potencjałem intelektualnym. Nawet wymierzona przez Boga kara (Rdz 3,14-15) nie zabiera złemu duchowi jego zdolności, ale jest zapowiedzią jego porażki. Szatan pozostaje stworzeniem duchowym, posiadającym wszystkie właściwości i zdolności, jakie przysługują aniołom. Odebranie mu tych cech sprawiłoby, że przestałby być aniołem.

Chociaż autorzy biblijni przedstawiają wiele skutków grzechu pierwszych rodziców, wśród których pierwsze miejsce zajmuje zaburzenie więzi między Stwórcą a stworzeniem; następnie zaburzenie harmonii między stworzeniami, co powoduje obawę wobec siebie oraz wymaga trudu w pracy o zapewnienie sobie warunków do życia. Nigdzie jednak autorzy biblijni nie stwierdzają, że grzech ogranicza zdolności intelektualne, czy to człowieka, czy szatana. Wola człowieka zostaje skażona, przez co, jak zaznacza św. Paweł, człowiek zna dobro, ale czyni zło (Rz 7,14-25), jednak zdolności intelektualne pozostają niezmiennie na takim samym poziomie.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.