Modlitwa i cisza

Groty Han (Belgia)

Groty Han (fot. ks. Marcin Zieliński)

Modlitwa jest kluczem do poznania i uwielbienia Boga oraz termometrem wiary. Sposób modlenia się ukazuje, jaka jest naprawdę jakość naszego chrześcijaństwa. Wiara nie jest bowiem znajomością dogmatów czy postępowaniem etycznym. To spotkanie z żywym Bogiem. W tej optyce modlitwa staje się podstawowym sposobem wyrażania naszego duchowego i emocjonalnego związku ze Stwórcą. 

Aby spotkać rzeczywiście Boga, koniecznie należy stworzyć atmosferę, w której modlitwa może się rozwinąć. Jednym z elementów niezbędnych jest cisza. Cisza pomaga nam oddzielić nasze myśli i pomysły od tych, które pochodzą naprawdę od Boga. Nawet Jezus podczas swoich modlitw szuka miejsc samotnych, bezludnych, w których często pości i po prostu milczy. W tekstach apokryficznych znajduje się zdanie przypisywane Jezusowi, który powiedział, że każdy, kto chce wejść w kontakt z Bogiem, potrzebuje 10 rzeczy: dziewięciu części ciszy i jednej części samotności.

Samotność i cisza, które wydają się być absolutnym zaprzeczeniem idei spotkania i kontaktu, pozwalają odkryć, że w tym wszechświecie, pełnym pustyń i ogromnych przestrzeni, jest Ktoś, kto nas słyszy i nam odpowiada.

Ks. Marcin Zieliński