Ogromna farma sprzed 3 tys. lat odkryta w Izraelu

W środkowym Izraelu odkryto mający niemal 3 tysiące lat budynek farmy, który był używany w okresach asyryjskim, perskim oraz hellenistycznym.

Co uprawiano w Rosz Ha'ajin?

 

 

Izraelscy archeolodzy dokonują kolejnego ciekawego odkrycia! W pobliżu współczesnego miasta Rosz Ha‘ajin znaleziono starożytne zabudowania rolnicze, podało Izraelskie Ministerstwo Antyków (IAA) na początku tygodnia. Budynek oceniany jest na mający około 2800 lat i składa się z 23 pomieszczeń.


Widok "z lotu ptaka" na zabudowania w pobliżu Rosz Ha'ajin.
Zdjęcie: Skyview Co., własność: IAA

„Farma, która zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie, rozciąga się na przestrzeni 30 m x 40 m i powstała w VIII w. przed Chr., czyli czasie podbojów asyryjskich. Budynki rolnicze w tym czasie przypominały niewielkie osiedla, których mieszkańcy uczestniczyli w całym procesie towarzyszącym produkcji warzyw, zbóż oraz owoców. Na terenie posiadłości odkryto liczne tłocznie winogron, co pozwala przypuszczać, że mieszkańcy trudnili się przede wszystkim wyrobem wina. Ponadto, silos dużych rozmiarów wskazuje na produkcję zboża” – komentuje kierownik wyprawy Amit Shadman.

Zabudowa była używana także w czasie okresu perskiego oraz hellenistycznego. Odnaleziona na miejscu moneta zawiera imię Aleksandra Wielkiego, który podbił Izrael w IV w. przed Chr., rozpoczynając tym samym okres hellenistyczny. Moneta, która zawiera także wyobrażenie Zeusa oraz mitycznego bohatera, Herkulesa, wskazuje na grecką obecność w tym regionie. Kamienie, z których zbudowane były budowle, służyły w okresie otomańskim, gdy do budynków dodano gliniany piec.


Wyobrażenie Zeusa oraz inskrypcja zawierająca imię Aleksander
Zdjęcie: R. Kool, własność IAA

Wykopaliska rozpoczęły się w związku z planowaną rozbudową Rosz Ha‘ajin, a po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych oraz badań, miejsce będzie udostępnione zwiedzającym.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.