Nieoczekiwana i niespodziewana pomoc dla archeologów!

Do odkrycia ważnych znalezisk przyczyniali się pasterze, rybacy, nurkowie, rolnicy, nawet złodzieje! Ale rzadko zdarza się, by...

Z pomocą przyszedł... jeż!

 

Archeolodzy związani z IAA odkryli ceramiczną lampę, której wiek oceniany jest na 1400 lat. Nie byłaby to najbardziej przełomowa wiadomość dekady, gdyby nie fakt, że znaleziska tego dokonano przy wydatnym wsparciu ze strony… jeża!

 

Podczas rutynowego patrolu w pobliżu ruin Horbat Siv pochodzących z okresu rzymsko-bizantyjskiego, niedaleko Emek Hefer w środkowym Izraelu, inspektorzy odnaleźli lamp leżącą na kopcu ziemi utworzonym przez jeża w czasie kopania nory. Podziemne siedliska jeży mogą rozciągać się nawet na 15 metrów.

Odkryta w Emek Hefer lampa
Zdjęcie: IAA

Ira Horovitz, jeden z funkcjonariuszy, stwierdził: „jeżeli są doskonałymi archeologami, są niezmordowanymi kopaczami. Często zdarza się, że jeże wykopują swoje nory w pobliżu stanowisk archeologicznych, zręcznie odrzucają ziemię wraz z każdym znaleziskiem archeologicznym na ich drodze.

Badacze z IAA dokładnie zbadali lampę oraz inne znaleziska odkryte przez jeża, stwierdzając, że przyczyniają się one do poszerzenia informacji o okresie zamieszkania miejsca w starożytności. To wydarzenie stało się okazją do skierowania specjalnego i groźnie brzmiącego przesłania do wszystkich jeży w Izraelu: „IAA wzywa wszystkie jeże do zaniechania budowy nor w pobliżu miejsc archeologicznych. Jednocześnie przypominamy, że prowadzenie wykopalisk bez zgody władz oraz pozwolenia jest przestępstwem”.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; jpost)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.