Egipskie artefakty odzyskane z kradzieży

Co mogą kryć podziemne jaskinie? Przedmioty umieszczane w egipskich grobach, których wiek oceniany jest na 3 tysiące lat.

Egipskie artefakty ocalone z rąk złodziei

 

 

Co mogą kryć podziemne jaskinie? Przedmioty umieszczane w egipskich grobach, których wiek oceniany jest na 3 tysiące lat. Pozostawili je tam złodzieje, by wrócić w późniejszym, spokojniejszym czasie. Urzędnicy IAA związani z Jednostką Zapobiegania Kradzieży Antyków odnaleźli młoty oraz inne ślady grabieży w jaskini niedaleko Kibucu Lahav w południowym Izraelu.

Po dalszych oględzinach, archeolodzy odkryli wielki zbiór starożytnych artefaktów. Urzędnicy IAA nie są do końca pewni, jakie było przeznaczenie jaskini, ani dlaczego znalazły się tam te przedmioty, ale znaleziono liczne nietknięte garnki ceramiczne, brązową biżuterię, muszle oraz różne ozdoby. Oprócz tego lampy oliwne, amulety, słoje alabastrowe, naczynia kosmetyczne oraz egipskie skarabeusze pochodzące z XIV oraz XV w. przed Chr.


Pierścień odnaleziony podczas akcji urzędników IAA.
Znajduje się na nim pieczęć przedstawiająca egipskiego wojownika z tarczą i mieczem.

Zdjęcie: Unit for the Prevention of Antiquities Robbery of the Israel Antiquities Authority

Dafna Ben-Tor, kurator wystawy egipskiej archeologii w Muzeum Izraelskim wyjaśnia: “W tym czasie Kanaanem władał Egipt. Na niektórych pieczęciach znajdują się imiona królów. Ponadto, odnaleźć można sfinksa leżącego obok faraona Tutmosisa, który rządził w latach 1504-1450 przed Chr. Inny skarabeusz zawiera imię Amenhotepa, który władał Egiptem w latach 1386-1349 przed Chr. Jeszcze inny skarabeusz przedstawia Ptaha, bóstwo opiekuńcze miasta Memfis.”

Wiadomość ta pojawiła się w izraelskich mediach tuż przed Paschą, czyli świętem upamiętniającym wyzwolenie Izraela z niewoli w Egipcie. Nie ma, co prawda, archeologicznych dowodów na to, że eksodus był wydarzeniem historycznym, a nowo odkryte przedmioty nie dostarczają nowych dowodów w tej kwestii. Ale dzięki tym artefaktom historycy „mogą dowiedzieć się o egipskiej administracji i kulturze w Kanaanie oraz o mieszkańcach Izraela w epokach Brązu i Żelaza.” – podsumowuje Eitan Klein, archeolog IAA.


Część odnalezionej kolekcji artefaktów egipskich
Zdjęcie: Unit for the Prevention of Antiquities Robbery of the Israel Antiquities Authority

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(livescience; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.