Za łopatę każdy może chwycić!

Rozpoczęcie własnych wykopalisk archeologicznych na swojej prywatnej działce, na pewno może stać się początkiem ciekawej przygody, ale jest to działanie nielegalne. Nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. Co wynikło z inicjatywy 7 Egipcjan, którzy chcieli zostać archeologami-amatorami?

Za łopatę każdy może chwycić!


 

Na początku listopada policja egipska aresztowała siedmiu mężczyzn, którzy prowadzili prywatne, nielegalne wykopaliska pod jednym z domów w Gizie, na przedmieściach Kairu.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ mężczyźni odkryli pozostałości starożytnej świątyni z czasów faraona Tutmosisa (Totmesa) III, którego panowanie historycy określili bardzo precyzyjnie jako przypadające na okres od 24 IV 1479 – 11 III 1425 przed Chr. Ze względu na swoje liczne podboje militarne faraon ten nazywany jest czasem „egipskim Napoleonem”.

Figura Tutmosisa (Totmesa) III
Muzeum w Luksorze

Mężczyźni odkryli ogromne bloki wapienne pokryte hieroglifami, które tworzyły dużych rozmiarów świątynię, jak podał egipski minister antyków Mamduh El-Damaty.

Agencja prasowa Ahram podała, że odkryto także dwie kolumny granitowe, siedem reliefów oraz wykonaną z czerwonego granitu wielką figurę pozbawionego ręki mężczyzny przedstawionego w pozycji siedzącej.

Gen. Momtaz Fahti, dyrektor policji turystycznej oraz przewodniczący pionu wspierającego działania ministerstwa antyków, podał, że znalezisko zostało odkryte w połowie października. Aresztowania dokonano, gdy policja usłyszała o nielegalnych wykopaliskach. W czasie przeszukania terenu znaleziono także kostiumy oraz maski do nurkowania, a także zbiorniki z tlenem.

Odnalezione przedmioty zostały przetransportowane do pobliskiego stanowiska archeologicznego w Sakkarze w celu poddania ich czynnościom zmierzającym do ich konserwacji oraz dalszego badania. Jednocześnie miejsce samowolki archeologicznej zostało już uznane za stanowisko archeologiczne – jak podał El-Damaty – i będą tu prowadzone dalsze wykopaliska.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(Ahram, foxnews; discovery.com; haaretz.com)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.