Czy odnaleziono dłuto używane przy budowie Drugiej Świątyni?

Czasem niewielki przedmiot pozwala puścić wodze wyobraźni i pomoże przenieść się w dawne czasy, w sam środek ważnych wydarzeń.

Dłuto z czasów Drugiej Świątyni?

Archeolodzy pracujący przy Wzgórzu Świątynnym odkryli mające ponad dwa tysiące dłuto, które, jak uważają, było używane do budowy przy Ścianie Zachodniej. Odkrycia dokonano przy podstawie południowego krańca Ściany Zachodniej, a jego autorem był archeolog pracujący dla Izraelskiego Ministerstwa Starożytności (IAA), Eli Szukron, który pracuje w tym miejscu już prawie 19 lat.

Odnalezione przez Eliego Szukrona dłuto datowane na okres Drugiej Świątyni.
(zdjęcia: IAA)

Przebudowę Ściany Zachodniej tradycyjnie przypisuje się Herodowi Wielkiemu. Józef Flawiusz opisuje, że władca ten prowadził w czasie swego panowania zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcia budowlane pod koniec I w. po Chr. Częścią tych działań był remont Świątyni jerozolimskiej. Dla wzmocnienia struktury Wzgórza Świątynnego Herod zbudował także Ścianę Zachodnią, zwaną popularnie Ścianą Płaczu. Jej wielkość w założeniach Heroda miała być dwukrotnie większa niż rozmiary murów świątyni zbudowanej przez Salomona.

Po zburzeniu świątyni przez Rzymian, ścianę tę zostawiono jako symbol dominacji rzymskiej nad Żydami i Jerozolimą. Ten właśnie fragment oryginalnej konstrukcji związanej ze świątynia był obiektem zainteresowań, a także celem pielgrzymek Żydów przez wieki. Warto zaznaczyć, że choć mur jest częścią (i jedyną pozostałością) oryginalnego kompleksu świątynnego, to nie należał on do kompleksu świątyni Salomona.

Trzy lata temu IAA ogłosiło odkrycie dowodów materialnych świadczących, że prace przy świątyni trwały także po śmierci Heroda (kliknij TUTAJ). Nowy Testament potwierdza długi okres prac przeprowadzanych w świątyni jerozolimskiej i jej okolicach, a także ich trwanie po śmierci Heroda Wielkiego:

Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» (J 2,20)

IAA wystosuje odpowiednie oświadczenie, gdy dłuto a także inne znaleziska zostaną odpowiednio przebadane.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(Haarec; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.