Najstarsze wyobrażenie Jezusa w Egipcie?

Niektóre miejsca są wręcz skazane na posiadanie licznych odkryć archeologicznych, na pewno jedno z nich to Oxyrynchos. Jeżeli do tej pory nie słyszałeś o jego znaczącej roli dla archeologii biblijnej i krytyki tekstu, to na pewno warto zobaczyć:

Najstarsze wyobrażenie Jezusa w Egipcie?

Hiszpańscy archeolodzy dokonali odkrycia, które może przedstawiać najstarsze wyobrażenie Jezusa zachowane na egipskim grobowcu. Znalezisko miało miejsce w ważnym dla archeologii i całego biblijnego świata mieście, znajdującym się ok. 160 km na południe od Kairu, Oxyrynchos. To właśnie w tym miejscu odnaleziono także bibliotekę zwojów, wśród których znajduje się kilkaset manuskryptów biblijnych o wielkim znaczeniu dla ustalania brzmienia tekstu Nowego i Starego Testamentu.

 

Nowoodkryte wyobrażenie Jezusa z Oxyrynchos.
Źródło: Universitat de Barcelona

Obraz na grobowcu przedstawia młodego mężczyznę o kręconych włosach i ubranego w krótką tunikę. Pracujący ponad 20 lat w Oxyrynchos Josep Padró interpretuje obraz: „Podnosi rękę, jakby w geście błogosławieństwa.” i dodaje „spoglądamy prawdopodobnie na bardzo wczesne wyobrażenie Jezusa Chrystusa”.

Dla egiptologów Oxyrynchos znane jest jako miejsce oddawania czci egipskiemu bogu zaświatów – Ozyrysowi. Co ciekawe, grobowiec znajduje się niemal w środku trasy procesji odprawianej ku czci wspomnianego boga; przebiegała ona między Nilem a Osireion, gdzie wybudowano świątynię ku czci Ozyrysa.

Malowidło pochodzi jednak z dużo późniejszego okresu i datowane jest na VI – VII w. po Chr. W celu dostania się do komnaty podziemnej, archeolodzy musieli odrzucić ponad 45 ton kamieni. Gdy wreszcie tam dotarli, ich oczom ukazała się prostokątna krypta o wymiarach ok. 8 metrów i wysokości 3,5 metra.

Przeznaczenie odkrytego pomieszczenia było początkowo niejasne, przypuszczano, że mogło być kolejną świątynią poświęconą Ozyrysowi. Jednak po bliższym przebadaniu wnętrza oczom uczonych ukazało się pięć lub sześć malowideł ściennych, z których ostatnie pochodziło od wspólnoty Koptów – egipskich pierwszych chrześcijan. Oprócz wyobrażenia młodzieńca ściany pokryte są symbolami oraz obrazami roślin, a także inskrypcjami w języku koptyjskim.

W celu przeprowadzenia dalszych badań, należy najpierw dokładnie odkopać i przeanalizować struktury połączone z kryptą. Prowadzi do nich piętro schodów, ale badacze nie wiedzą jeszcze, co tam się znajduje” – podsumowuje oświadczenie Uniwersytetu w Barcelonie.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(UdB; SD)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.