Chrześcijański amulet z Egiptu

Podobno w każdym skarbcu znajdują się rzeczy stare i nowe. A każda wielka kolekcja zawiera ciekawe znaleziska. Tak jak mający 1500 lat

Chrześcijański amulet z Egiptu?

Przebadany niedawno egipski manuskrypt znajdujący się w Bibliotece Johna Rylandsa w Manchester University jest „pierwszym odnalezionym papirusem, który odnosi się do Ostatniej Wieczerzy i używa magii w kontekście religii chrześcijańskiej” – mówi R. Mazza z John Rylands Research Institute. W jej opinii manuskrypt pokazuje, że pierwsi chrześcijanie przyjmowali czasem grecki zwyczaj spisywania zaklęć ochronnych na papirusie, by nosić je jako amulet chroniący przed niebezpieczeństwami. Słowa z Biblii zostały spisane na tylnej stronie karty, która pierwotnie stanowiła dowód zapłaty podatku za zboże w miejscowości Tertembutis, niedaleko starożytnego miasta Hermoupolis, następnie kartę zwinięto i umieszczono w naszyjniku lub malutkiej skrzynce. „Możemy stwierdzić, że jest to niezwykle rzadki przykład, jak chrześcijaństwo i Biblia stawały się ważne dla zwykłych ludzi – nie tylko kapłanów czy elit”.

Amulet ze spisanym po koptyjsku dowodem wpłaty podatku
Zdjęcie : University of Manchester.

Dla zrozumienia kontekstu historycznego warto zaznaczyć, że wiek papirusu określany jest na mniej więcej 1500 lat, a zatem wiąże się czasowo z rozpowszechnieniem się na większą skalę chrześcijaństwa w Egipcie. Na ten czas datuje się także powstawanie wielu innych manuskryptów z kolekcji Johna Rylandsa, zarówno tych ortodoksyjnych, jak i będących świadectwem wiary określane jako heretycka w odniesieniu do chrześcijaństwa. Dokument znajduje się w zbiorach Biblioteki od 1901 r.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(BBC News; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.