Grobowiec urzędnika egipskiego w Tel Szadud.

Każde znalezisko archeologiczne jest na wagę złota, szczególnie jeśli ma 3300 lat. Wiele wiadomo o egipskim panowaniu w Kanaanie, to odkrycie to rozwija naszą wiedzę o zwyczajach grzebalnych w tamtym okresie.

Grobowiec urzędnika egipskiego odkryty w Tel Szadud

Izraelskie Ministerstwo Antyków (IAA) ogłosiło odkrycie niedaleko Tel Szadud w Dolinie Jizreel mającej 3300 lat trumny posiadającej egipskie cechy zdobienia. Znalezisko wywodzi się z czasów egipskiego władania Kanaanem; w okresie późnego brązu oraz wczesnego żelaza, Egipt posiadał znaczący wpływ na kulturę materialną Kanaanu. Cytując artykuł C.R. Higginbotham:

 

“Od czasów odkrycia listów z Tel el-Amarna, archeolodzy odkryli w Egipcie i Kanaanie całe stosy przedmiotów, datowane na koniec drugiego tys. przed Chr., które jasno świadczą, że życie w zegiptyzowanym Kanaanie było znacząco różne niż to w poprzedzającym te czasy okresie amarneńskim. W skrócie, w czasie okresu Nowego Królestwa, kultura materialna nizin kananejskich zaczęła wykazywać wyraźne wpływy egipskie. Prawdą jest, że w czasie okresu amarneńskiego, egipskie przedmioty pojawiały się w archeologicznych odkryciach, ale do XIII w. przed Chr. (okres późnego brązu, który odpowiada mniej więcej XIX Dynastii), liczba tych śladów przypominających stylem kulturę egipską wzrosła znacząco w miejscowościach kananejskich. Znaleziska wykazujące styl egipskie są podobnie dominujące w okresie wczesnego żelaza (1200-1150 przed Chr.); później jednak ich ilość zasadniczo spadła” (BAR Maj/Czerwiec 1998).

Wykopaliska w Tel Szadud, przyczyniły się do odkrycia pochodzącej z XIII w. przed Chr. trumny o cylindrycznym kształcie, na której wieku znajdują się humanoidalne zdobienia. Obok niej ujawniono liczne pojemniki. „Zdaje się, że zgodnie ze zwyczajem te naczynia były użyte jako dary dla bogów, a także miały zapewnić zmarłemu utrzymanie w świecie pozagrobowym” – głosi oświadczenie IAA.

Archeolodzy wierzą, że miejsce grzebalne należało do człowieka z wyższych klas kananejskiego społeczeństwa, który pełnił funkcję urzędnika egipskiego lub którego rodzina imitowała w sposobie grzebania egipskie zwyczaje. Wśród wyjątkowych znalezisk w trumnie odkryto szkielet dorosłego człowieka, a także złoty sygnet, na którym widnieje egipska pieczęć przedstawiająca skarabeusza. Na pierścieniu znajduje się imię faraona Setiego I, który był ojcem Ramzesa II. Pozostałe dobra grobowcowe obejmują brązowy sztylet, brązową miskę oraz uformowany na kształt młota kawał brązu. Niedaleko trumny znaleziono grobowce dwóch mężczyzn oraz dwu kobiet, którzy mogli być członkami rodziny urzędnika.


1. Gliniana trumna po odkryciu na stanowisku archeologicznym: Dan Kirzner, IAA.

2. Części wieka trumny po wstępnym oczyszczeniu: Clara Amit, IAA


3. Ogólny widok na obszar wykopalisk: Skyview Company, IAA. 

4-5. Złoty skarabeusz: Clara Amit, IAA.


 


6-7. Zdjęcia brązowego sztyletu oraz misy: Clara Amit, IAA.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(IAA; BAR)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.