"Na moją pamiątkę" - zaproszenie na wystawę

Kultury wszystkich czasów starały się uczcić i zapamiętać swoich zmarłych. Wystawa w Instytucie Orientalnym Uniwersytetu w Chicago ukazuje, jak żyjący troszczyli się niegdyś o zmarłych i jak w starożytnych z Mezopotamii, Egiptu oraz Lewantu tworzyła się koncepcja ludzkiej duszy.

Pamięć o zmarłych na Bliskim Wschodzie

 

 

Na moją pamiątkę

święta zmarłych na starożytnym Bliskim Wschodzie

(8 IV 2014 – 4 I 2015)

Kultury wszystkich czasów starały się uczcić i zapamiętać swoich zmarłych. Wystawa „na moją pamiątkę: święta zmarłych na starożytnym Bliskim Wschodzie”, ukazuje, jak żyjący troszczyli się niegdyś o zmarłych i jak w starożytnych z Mezopotamii, Egiptu oraz Lewantu tworzyła się koncepcja ludzkiej duszy.

Powstanie wystawy zainspirowane było odkryciem ozdobionego licznymi napisami pomnika grzebalnego w tureckim Zincirli w 2008 r. Pomnik, datowany na ok. 735 r. przed Chr., przedstawia człowieka zwanego Katumuwa, siedzącego przed stołem zastawionym ofiarami; wyobrażeniu towarzyszy obszerna inskrypcja aramejska. Tekst jest najdłuższym świadectwem tego typu inskrypcji upamiętniającej zmarłego. Ponadto, tekst poświadcza sprawowanie corocznej praktyki składania ofiar za duszę zmarłego, a także wyraża przekonanie, że dusza Katumuwy przebywała w budowli. Tekst poświadcza także, że rytuały odbywały się nie tylko na cmentarzu czy w domu, ale także w specjalnie do tego przygotowanej prywatnej „kaplicy” znajdującej się niedaleko świątyni. Stela znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Gaziantep we wschodniej Turcji, a w Chicago znajduje się jej dokładna kopia.

Stela Katumuwy (Oriental Institute UoC)

Inne sekcje wystawy mają za zadanie przybliżyć, jak odbywały się różnego typy obrzędy upamiętniania zmarłych oraz komunikowania się z nimi: szczególną uwagę kuratorzy poświęcili ucztom na cześć zmarłych oraz koncepcji duszy różnej wEgipcie, Iraku oraz Izraelu i Palestynie. Wśród eksponatów znajdują się takie przedmioty jak kamienna płyta pamiątkowa z Mezopotamii przedstawiająca ucztę ku czci zmarłych oraz pochodzący z Egiptu posążek mężczyzny przygotowującego pożywienie mające stanowić zapas umieszczany przez zmarłych. Na szczególną uwagę zasługują schematyczne figurki kamienne, które w opinii starożytnych stanowiły mieszkanie dla dusz zmarłych.

Każdy odwiedzający wystawę będzie miał wyjątkową okazje zaznajomić się z rytuałami upamiętniającymi zmarłych odprawianymi w starożytnym świecie. Rozumienie, jak dawne cywilizacje rozumiały śmiertelność i jak się do niej przygotowywały, a także, w jaki sposób starały się utrwalić pamięć po przodkach niech poruszy refleksję, jak współczesne społeczeństwo podchodzi do podobnych problemów. Epilogiem wystawy są współczesne przedmioty pochodzące z całego świata, związane z pamięcią o zmarłych, mają one na celu przypomnieć, że nawiązanie wspólnoty między żyjącymi a zmarłymi jest częścią procesu żałoby oraz oddawania czci przodkom.

Więcej informacji: kliknij TUTAJ.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych
(OI UoC)

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.