Z ostatniej chwili: odkrycie domu proroka Elizeusza?

Z ostatniej chwili:

W Tel Rehov odkryto dom, który może być domem proroka Elizeusza. Co na to wskazuje? Czy wszyscy zgadzają się z pierwszymi wnioskami wysuniętymi przez archeologów?

Odnaleziono dom proroka Elizeusza?

Christian Broadcasting Network (CBN, ewangelikalna stacja telewizyjna) poinformowała o odkryciu budynku, który „mógłby być domem proroka Elizeusza”. Odkrycia dokonano w Tel Rehov w Izraelu. Wykopaliska prowadzone już od szesnastu lat przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, badały najważniejsze miejsca zarówno kananejskie, jak i izraelskie w dolinie Bet-Szean. Grupa naukowców zrekonstruowała imię Elizeusza na podstawie rozbitego dzbanka, na którym zostało ono zapisane czerwonym atramentem. Biblia podaje, że Elizeusz dorastał niedaleko Avel Mehola, a jego działalność prorocka przypadła na IX w. przed Chr., na który datuje się także warstwę, w której znaleziono opisane fragmenty naczynia.

W budynku F odnaleziony został także dzbanek służący do przechowywania pożywienia,
na którym widnieje inskrypcja n-m-sz, którą uczeni odczytują jako imię Nimszi.
Nosił ojciec lub dziadek króla Jehu, założyciela nowej dynastii,
który wytępił dynastię Omridów w IX w. przed Chr. Zdjęcie Amihai Mazar and Nava Panitz-Cohen.

Podczas wykopalisk prowadzonych w roku 2013 archeolodzy odkryli wyjątkowy dwuskryzdłowy dom ozdobiony glinianymi figurakmi, w którym umieszczono także ołtarze kadzenia, znane także z wcześniejszych wykopalisk w Tel Rehov. Oprócz tych znalezisk w domu odnaleziono ślady wskazujące na rodzinę Nimsziego w Tel Rehov oraz jego okolicach. Biblia podaje, że Elizeusz wysyła swojego ucznia, by namaścił Jehu, członka rodziny Nimsziego na króla izraelskiego.

Informacja, którą podała CBN łączy jeden z pokojów w tym domu, gdzie archeolodzy odkryli fragmenty naczynia glinianego noszącego imię Elizeusz, stół oraz ławę, z prorokiem Elizeuszem bohaterem wydarzeń opisywanych w 2 Krl 2 – 13. W ramach tego bloku znaleźć można następującą wzmiankę:

„Pewnego dnia Elizeusz przechodził przez Szunem. Była tam kobieta bogata, która zawsze nakłaniała go do spożycia posiłku. Ilekroć więc przechodził, udawał się tam, by spożyć posiłek. Powiedziała ona do swego męża: Oto jestem przekonana, że świętym mężem Bożym jest ten, który ciągle do nas przychodzi.”

Amihai Mazar powiedział: „Nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że ten konkretny Elizeusz, o którym wzmiankę odnaleźliśmy jest biblijnym Elizeuszem. Jest to trudne do potwierdzenia, ale jednocześnie takie rozwiązanie jest bardzo kuszące, ponieważ wykopaliska pochodzą z czasu, gdy Elizeusz działał jako prorok, czyli z 2. poł IX w. przed Chr.”. Inny uczony, archeolog Stephen Pfann zauważa w reportażu dla CBN, że imię Elizeusz nie było popularnym imieniem w Izraelu, przez to skłania się on ku utożsamieniu wspomnianego na ceramice Elizeusza z biblijnym prorokiem.

Choć wiele śladów wskazuje na to, by utożsamić Tel Rehov z miejscem przebywania proroka Elizeusza, dowody na pewno nie są ostateczne. Na swoim blogu Todd Bolen, profesor biblistyki, wskazuje na sześć ważnych czynników w związku z odkryciami w Tel Rehov, wśród których najważniejsze miejsce zajmuje fakt, że inskrypcja mówiąca o Elizeuszu jest niekompletna i częściowo zrekonstruowana. Ponadto wskazuje na odkryte ołtarze kadzenia, których obecność w domu sprawiłaby przynajmniej dyskomfort prawdziwego proroka. Ci bowiem walczyli z wszelkimi objawami bałwochwalstwa starając się o oddawanie czci tylko jednemu Bogu.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.