Sensacyjne odkrycie w Khirbet Qeiyafa!

Emocje (zarówno dyskusje jak i kontrowersje) po doniesieniach o odkryciu domu Elizeusza jeszcze nie opadły, a archeolodzy spieszą z kolejną sensacyjną wiadomością z Khirbet Qeiyafa:

Odkryto pałac króla Dawida!

 

Zeszłotygodniowe oświadczenie prasowe Izraelskiego Ministerstwa Antyków (IAA) ukoronowane zostało znamienitym i wyjątkowym nagłówkiem: „Odkryto pałac króla Dawida na Szefeli w Judzie”. Pod koniec siódmego sezonu wykopaliskowego w Khirbet Qeiyafa, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego Josef Garfinkel oraz jego współpracownicy z IAA ogłosili z wielką pompą odkrycie „dwu największych znanych budynków, które istniały w X w. przed Chr. w Królestwie Judy”. Jeden z budynków ulokowany jest na środku ok. 30 metrowej struktury pałacowej ozdobionej eleganckimi importowanymi naczyniami. Prof. Garfinkel powiedział w oświadczeniu dla dziennika Haarec: „nie ma wątpliwości, że mieszkał tu władca miasta, a kiedy przybywał w to miejsce Dawid, na pewno tutaj nocował”. Kolejny budynek, spiżarnia ozdobiona kolumnami, posiada setki dzbanów do przechowywania żywności „opatrzonych oficjalną pieczęcią, jak było to w zwyczaju Królestwa Judy przez stulecia” jak mówi dalsza część oświadczenia IAA.

Odkryte w Khirbet Qeiyafa naczynia gliniane.
Clara Amit(IAA)

Khirbet Qeiyafa jest miejscem, z którego pochodzi wiele ekscytujących i nieraz kontrowersyjnych odkryć, które wprawiały świat archeologii biblijnej w zdziwienie. Umiejscowienie fortecy znajdującej się przy granicy Judy z Filistynami nad Doliną Terebintu oraz przy podnóżu gór Judei, stanowi dowód na panowanie króla Dawida już na początku epoki żelaza, co przekazują podania biblijne. Wyjątkowy fakt posiadania przez owo miasto dwu bram sprawia, że prof. Garfinkel utożsamia je z biblijnym Szaaraim (Joz 15,36; 1 Sm 17,52), które po hebrajsku oznacza „dwie bramy”.

Jednak niektórzy uczeni pozostają sceptyczni wobec odkryć prof. Garfinkela. Użył on danych uzyskanych w wyniku odkryć w Qeiyafa, by dowieść, że Dawid i Salomon panowali nad osiadłym i zurbanizowanym państwem judejskim w X w. przed Chr. Jednak rok temu uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Israel Finkelstein oraz Alexander Fantalkin opublikowali artykuł krytykujący zarowno metodę jak i wnioski prof. Garfinkela, wśród których centralne miejsce zajmuje krytyka rekonstruowanej przez Garfinkela chronologii. W odpowiedzi na publikację przez IAA informacji o odkryciach w Qeiyafa David Wilner, przewodniczący Foundation Stone nazwał odkrycia „pogonią za sensacjami”.

Zarys odrytej w Qeiyafa struktury pałacowej wraz z bizantyjskim budynkiem rolniczym.

Wspomniany tytuł oświadczenia IAA na pewno wzbudzi zażartą debatę. Khirbet Qeiyafa jest bez wątpienia ważnym miejscem dla archeologii biblijnej i należy oczekiwać kolejnych zarówno odkryć jak i dyskusji archeologicznych na temat nowoodkrytej struktury pałacowej.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.