Niezwykłe znalezisko w Arsuf!

Choć już przywyczailiśmy się do odkrywania w Izraelu niezwykłych znalezisk, dokonane w Arsuf należy do wąskiego grona wyjątkowych wydarzeń. Co można odkryć

Przeszukując bizantyjskie wysypiska śmieci?

Wykopaliska w pobliżu Apollonia-Arsuf prowadzone przez Uniwersytet w Tel Awiwie (TAU) oraz Izraelskie Ministerstwo Antyków (IAA) przyczyniły się do odkrycia dużego zbioru bizantyjskiej biżuterii, 400 monet, 200 lamp samarytańskich, pierścienia z inskrypcją i innych cennych znalezisk. Wszystko to znajdowało się w bardzo nietypowym jak na tego typu odkrycia miejscu: bizantyjskich dołach na śmieci. W wielu miejscach tego typu wysypiska śmieci dostarczają archeologim okazji do odkrycia bezcennych informacji o tym, jak żyli ludzie, ponieważ wyrzucane każdego dnia przedmioty stanowią wskazówki, co ludzie jedli lub czym posługiwali się na co dzień. Jednak miejsce to nie jest zwykłym wysypiskiem śmieci. Obecność tak wielu użytecznych oraz cennych przedmiotów pochodzących z V – VII w. po Chr. pozwala przypuszczać, że przedmioty te zostały wyrzucone z jakiegoś powodu.

Bizantyjskie monety odkryte w Arsuf.
Zdjęcie: Assaf Perec (IAA).

Pośród biżuterii bizantyjskiej na szczególna uwagę zasługuje opisany przez IAA pierścień, na którym widnieje inskrypcja zawierająca fragmenty z Pięcioksięgu Samarytańskiego: “Pan brzmi Jego imię” oraz “Jeden Bóg”. Takie rzadkie znalezisko należy do grupy kilkunastu odkrytych przez archeologów pierścieni samarytańskich, a znajdowało się w dużym dole pomiędzy skorupami, lampami oraz monetami.

Wykonany z brązu pierścień samarytański należy do bardzo rzadkich znalezisk w Izraelu.
Zdjęcie: Assaf Perec (IAA).

Doły odkryte zostały wraz ze śladami struktury rolniczej regionu, jak na przykład tłocznie wina oraz oliwy, w pobliżu rolniczego regionu Apollonia-Arsuf. Miejsce to było zamieszkiwane od czasów ery perskiej w VI w. przed Chr. do ery krzyżowców w XIII w. po Chr.

Kliknij, by przeczytać oświadczenie IAA.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.