Wykopaliska w Akko.

Czy w Izraelu, gdzie ciągle prowadzone są wszelkiego typu wykopaliska, można jeszcze odkryć coś ciekawego? Okazuje się, że tak. Najnowszym przykładem są

Wykopaliska w Akko.

 

Wykopaliska prowadzone w Akko (Akre) zaowocowały dowodami archeologicznymi na istnienie największego izraelskiego portu z epoki hellenistycznej. Takie odkrycie potwierdza wydane przez Izraelski Departament Antyków oświadczenie z 17 lipca 2012 r. Znana w czasach hellenistycznych jako Ptolemaida, jedno z miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiadała przez wieki różne przynależności państwowe i narodowościowe. W ciągu historii, Akko służyło jako zaplecze handlowe niemal całego Bliskiego Wschodu. W epoce brązu i żelaza Akko spełniało ważną rolę, jak poświadczają teksty zarówno biblijne, jak i egipskie, ugaryckie, asyryjskie oraz greckie. Miejsce nazywane przez miejscowych także Tell Napoleon albo Tell el-Fukar, wykazało poprzez badania archeologiczne obecność kultur Kananejczyków, „ludów morza”, Fenicjan, Persów, Greków, Hasmonejczyków, Herodian, Rzymian, Ottoman i krzyżowców.

Odkrycie pochodzącej z III w. przed Chr. hellenistycznego traktu skutkuje ważnymi implikacjami dla naszego współczesnego rozumienia urbanistyki oraz marynistyki tamtych czasów. Historia Akko w I w. przed Chr. została w znacznym stopniu pod wpływem konfliktu Machabeuszy i Seleucydów oraz prowadzonej na wielką skalę rozbudowy dokonywanej przez Herodian oraz Rzymian.

Poniżej zamieszczamy przykładowe zdjęcia z terenu wykopalisk:

Pochodzący z III wieku przed Chr. trakt nadbrzeżny.
Widoczne w nim dziury służyły najprawdopodobniej jako miejsce
do wstawiania polerów (słupów, o które zaczepiano cumy statku).

Poler. Widoczna w nim dziura służyła do obwiązania wokół niej cumy.

Importowana misa, charakterystyczna dla okresu hellenistycznego.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.