Kodeks 0189

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać kodeks w wysokiej jakości)

Kodeks datowany na II lub III w. po Chr. Do czasów obecnych zachowała się jedna karta z fragmentem Dziejów Apostolskich (5,3-21). Oryginalny rozmiar karty wynosił 18 x 11 cm. Tekst pisany jest jedną kolumną na stronę, 32 linijki w kolumnie. Typ tekstu jest określany jako aleksandryjski, a manuskrypt zaliczony został do I-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu.  Głównym powodem jest wczesna datacja jego powstania. Ponieważ należy do I-ej kategorii świadków jest uznawany za "normal text", wobec którego odnotowuje się wszelkie warianty brzmieniowe. Manuskrypt powstał w Egipcie, odnaleziony został w Hermopolis. Obecnie znajduje się w Staatliche Museen zu Berlin w Berlinie (P. 11765).

Ciekawostki:

  • Kodeks ten jest prawdopodobnie najstarszym pergaminowym rękopisem Nowego Testamentu.
  • Za powstaniem manuskryptu stoi profesjonalny skryba lub przynajmniej osoba o bardzo dużym doświadczeniu w kopiowaniu rękopisów.
  • Nomina sacra pisane są skrótami.
  • Pierwotnie kodeks datowany był na IV w. po Chr.
  • Comfort twierdzi, że charakter pisma skryby jest bardzo podobny do tego prezentowanego w kilku manuskryptach z Oksyrynchos.

 

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.