Kodeks 0233

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać kodeks)

Kodeks datowany na VIII w. po Chr. Do czasów obecnych zachowały się 93 karty pergaminowe z tekstami Ewangelii, choć zawiera nieliczne lacunae. Rozmiar karty wynosi 27 x 21 cm. Tekst pisany jest dwiema kolumnami na stronę, 23-27 linijek w kolumnie. Typ tekstu jest określany jako aleksandryjski, cho obarcyonz jest licynzmi biyantzjskimi interpolacjami, a manuskrypt zaliczony został do III-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu. Manuskrypt znajduje się obecnie w Uniwersytecie Monachijskim.

Ciekawostki:

  • Manuskrypt jest palimpsestem - tzn. na starszym tekście zapisano nowy.
  • Górny, to jest późniejszy, tekst zapisany jest minuskułą i stanowi lekcjonarz, oznaczony numerem L1684. W związku z tym jeden dokument pełni rolę podwójnego świadka - zarówno jako kodeksu majuskułowego, jak i lekcjonarza.

 

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.