Kodeks 053

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać kodeks w wysokiej jakości)

Kodeks pochodzi z IX w. po Chr. i w obecnym kształcie składa się z 14 kart, na których znajduje się tekst Ewangelii Łukasza (1,1 - 2,40) wraz z komentarzem. Tekst określany jest jako bizantyjski z nielicznymi wariantami charakterystycznymi dla tekstu zachodniego oraz cezarejskiego. Z tego też powodu zaliczony został do V-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu.

Ciekawostki:

  • Jedna z not marginalnych mówi, że za zabranie z kodeksu Ewangelii Łukasza oraz Jana odpowiedzialni byli Frankowie z Szampanii.
  • Pierwszy opis kodeksu pochodzi z roku 1868 i sporządzony został przez Anthymusa Alexoudi, patriarchę Beratu. Uważał on, że kodeks spisany został przez Jana Chryzostoma
  • W XX wieku kodeks dwukrotnie znajdował się na celowniku wojsk: czasach I Wojny Światowej próbowali go zdobyć Austriacy, natomiast podczas II Wojny Światowej - Niemcy. Za każdym razem dokument był ukrywany przez mnichów, którzy uchornili go przed kradzieżą.

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.