Papirus nr 39 P39

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości)

Papirus spisany w formie kodeksu, jego powstanie ocenie się na podstawie badań paleograficznych na III w. po Chr. Ważną właściwością manuskryptu jest fakt, że autor numerował strony. Jedyna zachowana karta nosi numer 74. Manuskrypt zawiera fragment Ewangelii Jana (8,14-22), jednak w bardzo szczątkowej formie (do czasów obecnych zachowała się jedynie połowa karty). Litery pisane są wprawnie (kaligrafowane), co pozwala sądzić, że dokument sporządził profesjonalny skryba. Tekst należy do typu proto-aleksandryjskiego. Kurt Aland badając go nazwał go tekstem "ścisłym", co sugerowało jego bardzo bliskie pokrewieństwo z oryginałem, a zatem zaliczony został do I-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu. W Novum Testamentum Graece (wyd. 27) każda lectio varians, różna od poświadczonego przez P39 brzmienia jest odnotowywana w aparacie krytycznym. Jest bardzo blisko spokrewniony z Kodeksem Watykańskim i P75. Papirus odkryto w Oxyrynchos, w Egipcie, a obecnie znajduje się w Nowym Jorku (Artists Right Society, Inc.).

Ciekawostka: manuskrypt po odkryciu w Egipcie został przekazany Crozer Theological Seminary, które było jedną z kilku instytucji finansujących wyprawę. Do 2003 r. przechowywany był w Ambrose Swasey Library w Rochester, skąd sprzedany został za 400 tys. dolarów. Jest przez to najdroższym dokumentem chrześcijańskim sprzedanym w publicznym przetargu.


(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.