Papirus nr 53 P53

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości. Uwaga: Strona INTF działa bardzo [?] powoli, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość przy korzystaniu z niej. Poruszanie się po manuskrypcie umożliwia i ułatwia rozwijalne menu "Liste Catalog" - w zakładce "Pages" mamy dostęp do miniatur wraz z podanymi siglami, które zawiera dana karta.)

Manuskrypt spisany w formie kodeksu, pochodzący z III w. po Chr. (H. Sanders datował go nawet na 260 r.). Do naszych czasów dotrwały fragmenty zawierające teksty z Ewangelii Mateusza (26,29-40) oraz Dziejów Apostolskich (9,33 - 10,1). Obydwie zachowane karty są w znacznym stopniu uszkodzone. Typ tekstu określony jest jako aleksandryjski a zaliczony został do I-ej kategorii świadków tekstu. Pod względem brzmienia tekstu zblizony jest do P45, Kodeksu Synaickiego, Watykańskiego oraz Efrema. Rękopis pochodzi z Fajum, w Egipcie. Został on zakupiony w 1934 r. przez University of Michigan za pośrednictwem British Museum od egipskiego handlarza. Manuskrypt obecnie przechowywany jest w Ann Harbor, w biblitece University of Michigan.


(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.