Papirus nr 66 (Bodmer II) P66

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości. UWAGA: dla szerszej publiczności dostępne w internecie sa jedynie fragmenty przechowywane w Chester Beatty Library w Dublinie)

Wczesny kodeks, pochodzący z końca II lub początku III w. po Chr. Zawiera on na 78 kartach z niewielkimi lukami niemal całą Ewangelię Jana (. Do naszych czasów zachowało się jedynie 75 kart. Uważany jest przez wielu uczonych zajmujących się krytyką tekstu za jeden z najważniejszych rękopisów poświadczających tekst Nowego Testamentu. Profesjonalny skryba, który spisał manuskrypt, miał tendencję do zamiany słów na podobnie brzmiące lub synonimy. Mógł być chrześcijaninem, gdyż znał inne teksty Nowego Testamentu (np. harmonizacja J 6,66 z Mt 16,16; lub J 21,6 z Łk 5,5). Nad manuskryptem pracowało także dwu korektorów, którzy łącznie nanieśli ok. 450 poprawek, znajdujących się między liniami tekstu lub na marginesie. Liczba błędów jest mała w początkowej części Ewangelii, natomiast wzrasta w rozdziałach 14 - 21. Typ tekstu określony jest jako mieszany, z głównymi składowymi z tradycji aleksandryjskiej oraz zachodniej, należy do I-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu. Rękopis nabyty został w Kairze w 1952 r. Handlarz, który go sprzedał nie wyjawił nigdy miejsca, z którego pochodzi manuskrypt. Uczeni wskazują jako możliwości region między Achmim a Tebami lub Jabal Abu Mana. Mógł także powstać w Aleksandrii. Obecnie przeważająca większość manuskryptu przechowywana jest w Bibliotece Bodmera w Cologny, nidaleko Genewy, niewielkie fragmenty znajdując się także z zasobach Chester Beatty Library w Dublinie.

Ciekawostka: manuskrypt nie zawiera pericope adulterae (J 7,53 - 8,11).

(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.