Papirus nr 77 P77

(Kliknij w powyższy obrazek, by przeglądać papirus w wysokiej jakości. Uwaga: Strona INTF działa bardzo [?] powoli, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość przy korzystaniu z niej. Poruszanie się po manuskrypcie umożliwia i ułatwia rozwijalne menu "Liste Catalog" - w zakładce "Pages" mamy dostęp do miniatur wraz z podanymi siglami, które zawiera dana karta. Manuskrypt można też obejrzeć w niższej rozdzielczości, ale w którszym czasie oczekiwania TUTAJ.)

Jeden z wcześniejszych manuskryptów greckich Nowego Testamentu, spisany w formie kodeksu, pochodzący z II w. po Chr. Do naszych czasów dotrwała jedynie jedna karta zawierająca fragmenty Ewangelii Mateusza (23,30-39). K. Aland uważał, że papirus ten mógł być częścią tego samego rękopisu, do którego należał też P103 (Mt 14,3-5). Typ tekstu określony jest jako (proto-)aleksandryjski, a zaliczony został do I-ej kategorii świadków tekstu Nowego Testamentu. Rękopis odnaleziony został w Oxyrynchos, w Egipcie, a obecnie przechowywany jest w Sackler Library w Oxfordzie.


(Powrót do wyboru kategorii)

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.