Najstarszy tekst alfabetyczny w Jerozolimie.

Wiadomość goni wiadomość, a zaskakujące znaleziska, mimo że czekały setki lat, gdy ujrzą światło dzienne chcą jak najszybciej trafić do wiadomości uczonych.

Pierwszy tekst alfabetyczny w Jerozolimie

 

Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie w czasie prac wykopaliskowych przy wzgórzu świątynnym odkryła fragment dzbanka glinianego. Taka informacja na pewno nie trafiłaby na czołówki gazet lub stron internetowych, ale pochodzące z X. w. przed Chr. naczynie zawiera inskrypcję, która stanowi najprawdopodobniej najstarszy tekst alfabetyczny znaleziony w Jerozolimie. Zapisany fragment stanowi górną część dzbana o kształcie pitos, czyli większego naczynia, nieposiadającego zwężonej szyjki, służącego do przechowywania żywności, oliwy lub innych płynów. Inskrypcja posługuje się alfabetem proto-kananejskim i zapisana jest od lewej do prawej. Tekst zawiera serię liter: m, q, p, h, n, (prawdopodobnie) l oraz n.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Eilat Mazar; zrobione przez Ouria Tadmor.

Na podstawie brzmienia tego napisu stwierdzić trzeba, że jest niekompletny, gdyż żaden ze znanych języków zachodnio semickich nie posługuje się taką kombinacją liter. Pomimo tych trudności archeolodzy są przekonani, że ten napis służył do identyfikacji zawartości naczynia lub jego właściciela. Możliwe jest, że napis ten wykonany został przez nie-Izraelitę mieszkającego w Jerozolimie w czasie panowania Dawida oraz Salomona. Opisywany fragment dzbana stanowi wraz z innymi kawałkami naczyń stanowił wzmacniające wypełnienie podłogi piętrowego budynku, pochodzącego z X. w. przed Chr. (wczesny okres żelaza).


Gdy inskrypcja zostanie dokładnie przebadana, będzie opublikowana przez znalazcę w najbliższym wydaniu Israel Exploration Journal.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.