Jordan będzie czystszy!

Każdy, kto odwiedził Indie miał okazję przekonać się o czystości świętej rzeki hinduizmu - Gangesu. Jeżeli planowane działania ministerstw izraelskich nie zostaną szybko wprowadzone w życie,

Jordan może zniknąć wśród ścieków

 

"Wtedy Lot spojrzawszy przed siebie, spostrzegł, że cała okolica wokół doliny Jordanu aż do Soaru jest bardzo urodzajna, była ona bowiem jak ogród Pana” (Rdz 13,10)

"Wtedy Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć od niego chrzest” (Mt 3,13)

Rzeka Jordan jest tłem wielu ważnych scen biblijnych. Spacer nad rzeką powoduje jednak całkiem odmienne wrażenie niż to zarysowane przez opowiadania w Piśmie Świętym. Ścieki rolnicze i szamba wypuszczane przez pobliskie wspólnoty zanieczyszczają wodę, dodatkowo tamy na Jordanie i Jarmuk zredukowały przepływ wody do czterech procent wartości, jaką obserwowano w początkach XX w. Izraelska gazeta Haarec podała we wtorek wiadomość o tym, że Ministerstwo Ochrony Przyrody oraz Ministerstwo Rozwoju Negewu oraz Galilei mają w ciągu najbliższych tygodni przedstawić rządowi plan dystrybucji 99 mln szekli na potrzeby oczyszczania Jordanu/ Wszyscy przyjaciele Bliskiego Wschodu, izraelskie, palestyńskie oraz jordańskie grupy troszczące się o środowisko naturalne zaangażowały się razem w działanie służące odbudowaniu naturalnego stanu rzeki Jordan. Plany będą obejmowały zarządzanie nieczystościami i przywrócenie właściwego stanu ekologicznego dla tej ważnej historycznie i religijnie rzeki.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.