Słyszałeś o Mada'in Saleh?

Na pewno słyszałeś o Petrze, stolicy królestwa Nabatejczyków. Ich piękne wykute w skale pomniki ciągle zachwycają turystów. Jednak istnieje miejsce związane z tym samym ludem, które nie jest tak często odwiedzane.

Czy słyszałeś o Mada'in Saleh?

 

Arabia Saudyjska wraz ze swymi archeologicznymi zabytkami rzadko trafia na szczyty list absolutnych hitów spośród miejsc, które podróżnicy z całego świata odwiedzają tłumnie i często. Konserwatywne królestwo od dawna zdawało sobie sprawę ze swoich wybitnych pomników historii przed-islamskiej i pragnęło udostępnić je szerszej publiczności. Obecnie, gdy liczba Saudyjczyków odwiedzających miejsca o archeologicznej wartości, rząd planuje rozluźnić restrykcje dotyczące wejścia do takich miejsc jak np. Mada’in Saleh, wyjątkowe miejsce, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mada’in Saleh, znane także jako Al-Hidżr lub Hegra (odpowiednio, z greckiego oraz łaciny), było drugim z największych miast Nabatejczyków. Tutaj, na powierzchni ok. 10 kilometrów kwadratowych znaleźć można liczne studnie oraz111 monumentalnych grobowców, spośród których 94 są ozdobione w sposób charakterystyczny dla Nabatejczyków, którzy w tym miejscu zostawili liczne świadectwa swojego kunsztu architektonicznego i doświadczenia w dziedzinie hydraulicznej. Wspaniałe pozostałości są udokumentowane w źródłach już sprzed tysiącleci, począwszy od Pliniusza Starszego do Ibn Battuty. Niektórzy spośród uczonych są przekonanie, że koraniczne wzmianki o ludzie Samudów odnoszą się do przed-Nabatejskiego zamieszkiwania powyższych terenów. Według Koranu (sura 7 al-A’raf, aje 73-74) wspomniany w nazwie miejsca prorok Saleh (lub Salih) bezskutecznie próbował ostrzec Samudów przed czczeniem bożków i innymi grzechami. Wskutek jego misji niewierzący z Mada’in Saleh zostali surowo ukarani za swoje przewinienia.

Pomimo swojej wybitnej wartości estetycznej oraz archeologicznej, Mada’in Saleh odwiedziło w zeszłym roku tylko 40 tys. turystów, z których większość stanowili Saudyjczycy. Mimo rozluźnienia polityki ograniczającej wejścia do wspomnianych miejsc, odwiedzający będą ciągle musieli uzyskać zgodę od pobliskiego miasta Al-Ula lub Rijad. Przy okazji zwiedzania tego miejsca warto odwiedzić dwa muzea, jedno poświęcone trasom pielgrzymkowym oraz drugie przybliżające losy i charakterystykę kolei Hidżackiej.

Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia zrobione w Mada'in Saleh:

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.