Jeruzalem w złocie, złoto w Jeruzalem.

Przebywających w Izraelu, lub wybierających się tam w najbliższym czasie zapraszamy do odwiedzenia dwu ciekawych wystaw poświęconych złotu w Izraelu i na Bliskim Wschodzie.

Złoto w Jerozolimie

Złoto wspomniane jest w Biblii 285 razy, częściej niż jakikolwiek inny metal, a zastosowanie przez autorów biblijnych obrazów z nim związanych jest tak zróżnicowane i bogate, jak drogocenne przedmioty, które były wyrabiane z tego cennego metalu przez całą starożytność. Złota biżuteria została podarowana Rebece (Rdz 24) oraz Józefowi (Rdz 41,39-44), co odzwierciedla wielką estymę, którą obdarzoną Rebekę jako żonę Izaaka oraz Józefa, jako wicekróla Egiptu, ale bałwochwalczy złoty cielec ukuty pod Górą Synaj przyniósł Izraelitom wstyd i cierpienie. Abraham i Salomon zgromadzili wielkie ilości złota (Rdz 13; 1 Krl 10), które było znakiem Bożego błogosławieństwa, jednocześnie jednak Księga Powtórzonego Prawa nakazuje, by królowie nie gromadzili fortun ze srebra i złota (Pwt 17,17). Bóg sprawdza wierność swojego ludu i oczyszcza ich serca jak złoto (Za 13,9; Ml 3,3; Hi 23,10), ale Biblia wspomina także kilka rzeczy bardziej drogocennych niż złoto: dobre imię (Prz 22,1), mądrość (Hi 28) oraz Boże Prawo (Ps 119,72).

Mimo że złoto nie występuje naturalnie w Izraelu, Jerozolima będzie lśnić skarbami, które zgromadzone zostały na dwu wystawach muzealnych: Pure Gold (Czyste złoto) w Muzeum Ziem Biblijnych oraz White Gold (Białe złoto) w Muzeum Izraelskim.

Wystawa Pure Gold (czyste złoto) prezentuje na przykładzie różnych olśniewających przedmiotów z całego starożytnego świata wiele pożądanych cech złota; jest ono rzadkie, ale łatwo dostępne, jest miękkie, ale trwałe. Wystawa jest wybrana głównie z kolekcji własnej Muzeum Ziem Biblijnych, które zaczęło swoja działalność jako wystawa prywatnych zbiorów założyciela muzeum, Eliego Borowskiego. Obecnie, pod czujnym okiem żony Eliego, emerytowanego dyrektora i współzałożyciela Batya Borowski oraz córki Batyi, obecnej dyrektor, Amandy Weiss, muzeum prezentuje jedną z najbardziej znamienitych kolekcji biblijnych skarbów, aczkolwiek niektóre z nich trafiły tutaj wypatrzone na targach handlarzy antykami.

Złoto w Lewancie jest rzadziej spotykane niż w innych krainach. Wystawa prezentuje też ponadto wyjątkowe przedmioty ze świata grecko-rzymskiego (jak np. wisiorek Afrodyty), etruskiego, znad Morza Czarnego, Egiptu, Mezopotamii, Iranu, Chin i wschodniej Azji. Wszystkie prezentują artystyczne piękno i umiejętności wytwórcze, które osiągnięto już w starożytności.

Niedaleko od tego muzeum znajduje się Muzeum Izraelskie, które oferuje w ramach wystawy White Gold (Białe złoto) wyjątkowe wejrzenie na najstarsze waluty świata. Pierwsze monety zostały wykute w VII w. przed Chr. w greckim mieście Lidia, obecnie znajdującym się we wschodniej Turcji, gdzie ruda złota i srebra, zwane białym złotem, lub elektrum, występuje naturalnie. Przez pewien czas monety wytwarzane były wyłącznie z elektrum, a rzadkość występowania tego materiału ograniczyła wytwarzanie i użycie monet niemal wyłącznie do zachodniej Turcji/ Wraz z wynalezieniem złotych oraz srebrnych monet w poł. VI w. w Lidii, wybijanie monet rozpowszechniło się na cały śródziemnomorski świat.

Monety regulowały płatności w handlu i pozwalały na nadanie mierzalnej wartości niemal wszystkim dobrom i usługom w starożytnych ekonomiach. Lokalne władze, które wytwarzały monety, mogły kontrolować stany ekonomii jednocześnie wyrażając swoją władzę przy pomocy symboli umieszczanych na monetach. W ten sposób starożytne monety są czymś więcej niż tylko okazami sztuki metalurgicznej.

Wystawa White Gold (Białe złoto) prezentuje ok. 500 przykładów monet wykonanych z elektrum, które stały się zaczątkiem ważnego elementu rozwijającego świat. Monety podzielone są według typów (czyli odcisków, jakie są na nich zawarte) na kategorie „mity”, „zwierzęta” oraz „śmiertelnicy”, by wyróżnić obrazy oraz symbolizm przedstawiony na owych niewielkich skarbach.

Wystawa Pure Gold (czyste złoto)
Muzeum Ziem Biblijnych
Jerozolima
www.blmj.org

Wystawa White Gold (białe złoto)
Muzeum Izraelskie
Jerozolima
www.imj.org.il

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.