Muzeum Biblii w Amsterdamie

Jeżeli nie możesz wybrać się na wyprawę Szlakiem Licyjskim, nie załamuj się, jest wiele innych miejsc, które można odwiedzić. Dziś prezentujemy:

Muzeum Biblii w Amsterdamie

Wszystkich pragnących w czasie wakacji poznać świat Biblii, a nie mogących z różnych względów udać się na wyprawę Szlakiem Licyjskim, zapraszamy do Muzeum Biblii w Amsterdamie. Mieści się ono przy Herengracht 366-368, 1001 AK Amsterdam, tel. 020-624 24 36. Wśród najważniejszych eksponatów należy wymienić:

Modele

Modele świątyni skonstruowane z najwyższą precyzją z drogich materiałów pokazują, jak uczeni radzili sobie przez wieki z drobnymi wskazówkami odkrywanymi w wykopaliskach archeologicznych i tekstach biblijnych, by rozwiązać tajemnicę projektu oraz wyglądu starożytnych świątyni Salomona i Heroda.

Model Namiotu Spotkania, ufundowany przez ks. Leenderta Schoutena, stał się już sławny na cały świat. Ta XIX-wieczna reprodukcja przenośnego sanktuarium, zbudowanego przez Izraelitów po wyjściu z Egiptu, została wykonana na ile to było możliwe z oryginalnych materiałów wymienionych przez Biblię. Zasłona została wykonana z koziej wełny, sprowadzonej specjalnie przez Schoutena z Syrii, a piasek otaczający Namiot został przywieziony z pustyni Synaj.


Odkrycia archeologiczne

Od XIX w. odkrycia archeologiczne spełniały ważną rolę w studiach biblijnych. Lampy oliwne, wyroby ceramiczne, fragmenty naczyń i monety pomagają na nowo ożywić świat biblijny.

Biblie

Kolekcja wydań Biblii obejmuje nastarszą wydrukowaną w Holandii Biblię, datopwaną na 1477 r., oraz pierwsze wydanie opublikowanej w 1637 r. Dutch Authorised Version. Wiekowe Biblie opowiadają fascynujące, a nieraz także jeżące włos na głowie historie tłumaczeń, wydań i dystrybucji Biblii: historie, które są bardzo blisko splecione z rozwojem Holanii jako niezależnego kraju oraz rozwojem języka holenderskiego.

Zapraszamy na stronę muzeum po informacje
(strona w języku holenderskim i angielskim):
http://www.bijbelsmuseum.nl/

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesienia mailowego
oraz informacji na stronie Muzeum

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.