Betlejem na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Wiadomość radosna dla wszystkich chrześcijan, jednak dlaczego na świecie wzbudziła kontrowersje?

Betlejem na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

 

Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zbudowany nad grotą, w której według tradycji przyszedł na świat Jezus, została nominowana, by dołączyć do listy Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa, pierwsza bazylika zbudowana w czwartym wieku po Chrystusie oraz pochodzący z szóstego wieku Kościół Narodzenia, stoją po dzień dzisiejszy. Choć niewiele osób jest w stanie zaprzeczyć, że owo miejsce spełnia warunki UNESCO: „posiadanie wybitnej wartości” oraz stanowienie „unikalnego lub przynajmniej wyjątkowego świadectwa tradycji kulturowej” lub bycie „bezpośrednio lub blisko związanym z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami lub wierzeniami, a także zawieranie artystycznych lub literackich dzieł o wyjątkowej i uniwersalnej wartości”, nominacja palestyńskiego miejsca stała się bardzo kontrowersyjną sprawą. Członkostwo UNESCO zostało przyznane terytorium palestyńskim w październiku 2011 r. mimo sprzeciwu Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, które odpowiedziały zmniejszeniem dotacji na programy UNESCO.

Kościół Narodzenia Pańskiego znajduje się w Betlejem i stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną na terytorium palestyńskim. Znajdująca się pod Kościołem grota jest tradycyjnie uważana za miejsce narodzin Jezusa już od starożytności, a dokładne miejsce Jego przyjścia na świat jest wyznaczone przez 14-ramienną gwiazdę. Nada Atrasz, przedstawiciel Betlejemskiego Centrum Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, powiedział dziennikarzom, że dodanie Betlejem do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO byłoby „palestyńskim marzeniem, jako nagroda za 11 lat pracy na polu ochrony zarówno kulturowego, jak i naturalnego dziedzictwa Palestyny”.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.