Odkrycia na wzgórzu Jonasza.

Ekipa IAA natrafiła wAszdod na ważne odkrycie
z okresu Pierwszej Świątyni.


Wykopaliska na Wzgórzu Jonasza
f

Grupa archeologów z Izraelskiego Ministerstwa Antyków (IAA) odkryła fundamenty dużej fortecy na Wzgórzu Jonasza w Aszdod. Według różnych tradycji Wzgórze Jonasza (Giw’at Jonah) powiązane jest z miejscem pochówku proroka Jonasza.

Według IAA, uczeni odkryli pozostałości murów o grubości przekraczającej 1 metr, które pochodzą z późnego VIII w. lub wczesnego VII w. przed Chr.

Dr Dmitri Egorov (IAA) stwierdza, że mury wyznaczały podstawę wielkiego budynku z okresu Pierwszej Świątyni, a więc czasu, gdy działał Prorok Jonasz. Żył on w VIII w. przed Chr. i przeszedł do historii z powodu bycia połkniętym przez rybę, gdy odmówił wykonania polecenia „idź do Niniwy i upomnij ją” (Jon 1,2)

Odkrycie owej fortecy potwierdza osiedlenie na wzgórzu Jonasza w okresie Pierwszej Świątyni, w czasach proroka, i wpisuje się w nurt badań i odkryć dokonanych w wyniku wykopalisk, które miały miejsce niedaleko tego stanowiska w latach 60-tych XX w. W odkryciach prowadzonych przez Magena Brosziego z Departamentu Zabytków, które prowadzono przed wybudowaniem latarni morskiej w Aszdod, odkryto podobne mury z okresu Pierwszej Świątyni, a także z czasów perskich.

Dodatkowo, archeolodzy odkryli ostrakon spisany w języku aramejskim, na którym widniał inskrypcja: „Ba’alcad/r taqlan daszna”, oznaczająca, że człowiek o imieniu Ba’alcad lub Ba’alcar ofiarował pewną sumę szekli w podarunku dla świętego miejsca.

“Wzgórze Jonasza, wznoszące się na ok. 50 m. n.p.m., jest najwyższym wzgórzem w Aszdod, z którego widać morze, a także Tel Mor – ulokowane nad ujściem Nahal Lachisz, które było najprawdopodobniej starożytnym miejscem cumowania, oraz Ten Aszdod” powiedział Sa’ar Ganor, archolog z aszkelońskieńskiego okręgu IAA. „Ze względu na swoją strategiczną lokalizację, nie dziwi, że znaleziono tu pozostałości fortecy, z której rozciągał się widok na okolicę, już z okresu Pierwszej Świątyni”.

“Istnieją dwie teorie dotyczące tożsamości ludzi zamieszkujących fortecę: jedną z nich jest, że była ona kontrolowana przez Asyryjczyków, którzy byli władcami owej okolicy w okresie żelaza. Inną możliwością jest, że Jozjasz, król Judy, okupował ten fort. Wiadomo bowiem, że zdobył on od Asyryjczyków ów region i kontrolował Aszdod-Jan w VII w. przed Chr.”

Opracował: Bartłomiej Sokal
na podstawie doniesień prasowych.

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.