Więzień kontra naukowiec, kto ma rację?

Skazaniec kontra naukowiec.

Wszyscy, któzy sądzą, że biblistyka i pokrewne jej dziedziny nauki są zarezerwowane dla wąskiego grona specjalistów, nie mogą bardziej tkwić w błędzie!

Timothy Fenstermacher, skazaniec w więzieniu stanowym w Tehachapi, zadziwił swoją korespondencją redaktorów Biblical Archeological Review (BAR) w 2010. Dotyczyła ona odczytania tak zwanego „hieroglifu Synajskiego”, wspomnianego w artykule „How the Alphabet Was Born from Hieroglyphs” („O powstaniu alfabetu z hieroglifów” – przyp. tłum.) autorstwa O. Goldwassera. Więzień został skazany w 1996 r. za napaść i poświęcił czas swojego wyroku na zdobywanie materiałów naukowych i wytrwałe studium egiptologii. W swoim liście do BAR napisał: „większość czasu, który dostałem, spędziłem na poznawaniu jednej z moich miłości: Egiptu”.

Po otrzymaniu słowników starożytnego języka egipskiego, uczynił on sobie w swej celi “(dosłownie) setki fiszek, wyciętych z kartonów po mleku”. W ten sposób poprzez czytanie oraz kontakty z naukowcami zwiększał stopniowo swoją wiedzę i zyskał solidne, naukowe podstawy egiptologii. Niedawno, wysłał swoim przyjaciołom oraz rodzinie staranne tłumaczenie „Hymnu do Amena oraz Aten” z XIV w. przed Chr.

Na zdęciu: Timothy Fenstermacher.

Pan Fenstermacher ma wyjść z więzienia w 2013 i jego plany na życie nie są sprecyzowane – wahają się od zostania kierowcą ciężarówki do napisania książki, “może na temat biologicznej różnorodności Nilu, albo malowidłach grobowcowych”. W każdym razie, skazaniec jest pewien, że chciałby otrzymać staranne wykształcenie w zakresie egiptologii.

opracował: B. Sokal
na podstawie doniesień prasowych

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.