103. O co tutaj chodzi? (Syr 10,28-29)

 

Pytania do Biblii

O co tutaj chodzi?

Proszę o przybliżenie, rozjaśnienie sensu wersetu z księgi Syr 10,28-29.

Fragment, którego dotyczy pytanie znajduje się w ramach większego poematu obejmującego 10,19 – 11,6. Podzielony jest on na pięć symetrycznych strofek: 10,19-23; 10,24-27; 10,28-29; 10,30-11,2; 11,3-6. Strofa zawierająca ww. 28-29 stanowi zatem centrum rozważania mędrca na temat prawdziwej sławy człowieka. To zagadnienie zostało zapowiedziane w „nagłówku”, który zawiera się w w. 19. Centrum (meritum) medytacji poucza, że kluczem do osiągnięcia prawdziwej chwały jest pokora, to znaczy, prawda o sobie. Zarówno wygórowane mniemanie o sobie, jak i niska samoocena są złe, godne nagany i kierują człowieka na złe tory.

Musimy zapamiętać, że pokora to nie jest, jak się uważa, cichość i zgadzanie się ze wszystkimi, ale, jak zaznaczyliśmy wcześniej, prawda o sobie. Zakłada to świadomość swoich wad i słabości, ale także talentów i zasług. Szczególnie trudno jest podchodzić z dystansem do tych drugich, które mogą wbijać nas w pychę. Przeciwko takiemu pysznemu zachowaniu argumentuje też mędrzec Syrach.

Literatura:

A.A. Di Lella, Sir 10:19-11,6, w: The Word of the Lord Shall Go Fort. Fs. D.N. Freedman, red. C.L. Meyers, M. O'Connor, ASOR Spec 1, Winona Lake 1983, s. 157-164.

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebook'owej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.