105. Kto jest większy?

Pytania do Biblii

 

Kto jest większy? (J 14,28)

Jak rozumieć fragment Biblii J 14,28: „Ojciec większy jest ode Mnie”?

Odpowiedź na to pytanie trzeba rozpocząć od stwierdzenia, jak NIE należy rozumieć tego fragmentu. Na pewno czwarty ewangelista nie rozumie tego stwierdzenia w odniesieniu do dwu natur w Chrystusie, który poprzez posiadanie zarówno pełni natury boskiej oraz natury ludzkiej, miałby być mniej doskonałym Bogiem. Tak wysublimowane dywagacje teologiczne nie leżą w polu zainteresowania czwartego ewangelisty.

Jezus może powiedzieć, że Ojciec jest większy od Niego, ponieważ jako Syn realizuje plan odkupienia ludzkości i doprowadzenia ponownie ludzi do Boga. Nie znaczy to, że wykonuje go niewolniczo, wręcz przeciwnie, spełniając plan Ojca do końca, przepełnia Go miłość zarówno do Ojca jak i ludzi.

Przyjście Jezusa Chrystusa na ziemię nie było motywowane niskimi pobudkami, ale, jak wspomnieliśmy, miało na celu przywrócenie ludzkości więzi z Bogiem. Przyjęcie tego planu, wypełnionego przez Chrystusa w momencie śmierci na krzyżu, jest poddaniem się Chrystusa zbawczej woli Boga i w tym znaczeniu Jezus jest „mniejszy” od Ojca.

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.