RÓŻANIEC KKDBDR W INTENCJI POKOJU W ZIEMI ŚWIĘTEJ 

RÓŻANIEC KKDBDR W INTENCJI POKOJU W ZIEMI ŚWIĘTEJ 


Każdego roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu klerycy codziennie przez cały październik podczas modlitw wieczornych odmawiają jedną część różańca, która jest przypisana dla danego dnia tygodnia. W każdym dniu modlitwie przewodniczy inna osoba lub prowadzi ją jakaś grupa/koło.Tradycyjnie w tym roku nie mogło zabraknąć również udziału Kleryckiego Koła Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej w tym pięknym projekcie. Tegoroczny różaniec był jednak wyjątkowy. Dnia 7 października 2023 r. po terrorystycznym ataku Hamasu na ludność żydowską w przygranicznych miejscowościach położonych w strefie Gazy, rozpoczął się konflikt pomiędzy palestyńskim Hamasem a Izraelem. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka oraz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek o modlitwę w intencji godnego rozwiązania i zakończenia konfliktu oraz o pokój w Ziemi Świętej, 17 października br., Kleryckie Koło Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej wraz z jego moderatorem ks. dr. hab. Jackiem Kucharskim włączyli się w tą inicjatywę poprzez modlitwę różańcową. Przewodniczył jej ksiądz profesor Jacek Kucharski natomiast klerycy poprowadzili rozważania kolejnych pięciu tajemnic bolesnych. Rozważania przygotował i poprowadził dk. Filip Wincewicz. (Oprac. al. Radosław Rojek)

Rozważania przygotowane przez dk. Filipa Wincewicza

1. Modlitwa w Ogrójcu

„Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę i tam się pomodlę”.Jezu przejęty trwogą, Ty przeszedłeś ludzką, ziemską drogę. Ty doskonale wiesz, jak smakuje cierpienie. Ty wiesz, jak wygląda modlitwa w opuszczeniu. ALE… Ty masz też moc, aby te ludzkie trudy opatrzyć balsamem pokoju.

2. Biczowanie

„Oto nadszedł Judasz, jeden z Dwunastu, a z nim wielka zgraja z mieczami i kijami”.Jezu ubiczowany fałszywym pocałunkiem, Ty nazwałeś błądzącego Apostoła przyjacielem.  Bo Ty jesteś królem pokoju, siejącym miłość. Ty uczysz, że pokój zaczyna się w sercu.

3. Cierniem ukoronowanie

„Uplótłszy wieniec z ciernia, włożyli Mu na głowę”.Jezu wyszydzony, ciernie wbijają się w Twoje skronie, ranią głowę, krew spływa po twarzy i zalewa oczy. Panie, naucz mnie, bym bardziej szukał przebaczenia niż zemsty. Bym mocniej kochał i dążył do pokoju.

4. Droga krzyżowa

„Moje gardło suche jak skorupa, język mój przywiera do podniebienia”. Jezu z ramionami obolałymi, Ty wiesz najlepiej, jak ciężki bywa krzyż… krzyż krótkich nocy i długich godzin pracy, krzyż poważnej choroby, krzyż wojny. ALE… On niesie też nadzieję, bo zawsze przy krzyżu stajesz Ty.

5. Śmierć

„W Nim było życie…”Jezu umierający, Twoja śmierć prowadzi do radości poranka wielkanocnego. Ona wskazuje na życie bez końca. Każde cierpienie jest mniejsze od przyszłej chwały. Każda wojna zostanie skończona, bo Panem Świata jest Bóg pokoju.

Komunikat Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

Wszystkie grupy pielgrzymkowe pozostające w kontakcie z Radą KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zostały już ewakuowane ze strefy działań wojennych w Izraelu. Prawie wszyscy są już bezpieczni w Polsce, kilka grup jest jeszcze na ostatnim etapie podróży w drodze do domu. Wielkie słowa podziękowania należą się personelowi konsulatu polskiego w Tel Awiwie, MSZ w Warszawie i Wojsku Polskiemu za bezpieczne loty. Biurom pielgrzymkowym i przewodnikom pielgrzymów za profesjonalne towarzyszenie w sytuacji kryzysowej. Modlimy się o godne rozwiązanie i zakończenie konfliktu oraz o pokój w Ziemi Świętej. Łaciński patriarcha Jerozolimy w imieniu wszystkich ordynariuszy Ziemi Świętej ogłosił przyszły wtorek 17 października dniem postu, abstynencji i modlitwy o pokój, zwłaszcza w adoracji Najświętszego Sakramentu i różańca w intencji pokoju. „Nie możemy pozwolić, by śmierć i jej oścień (1 Kor 15:55) były jedynym słowem, jakie słyszymy” – napisał kard. Pierbattista Pizzaballa. Chrześcijanie po raz kolejny znaleźli się w samym środku kryzysu politycznego i militarnego, w morzu bezprecedensowej przemocy. Wszystko zdaje się mówić o śmierci. Wyznawcy Chrystusa tylko z modlitwy mogą czerpać siłę i pokój potrzebne do przetrwania tych trudnych czasów.”

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

Warszawa, 13.10.2023 r.