„Od wiary Abrahama do wiary Kościoła” VIII Międzynarodowe Dni Biblijne |
Organizatorem VIII Międzynarodowych Jesiennych Dni Biblijnych jest Instytut Nauk Biblijnych KUL. Tematyka tegorocznych Jesiennych Dni Biblijnych wpisuje się w zaproponowaną Kościołowi powszechnemu przez Benedykta XVI refleksję nad aktem wiary. Na progu rozpoczynającego się Roku Wiary zwracamy się ku biblijnym korzeniom wiary w jej następujących aspektach: język, jakim Stary i Nowy Testament wyraża postawę wierzącego, wielkie postacie historii zbawienia przecierające szlaki wiary – Abraham, Noe, św. Piotr, św. Paweł, wiara Jezusa, rozwój depozytu wiary, wiara i poznanie, wiara i pamięć, wspólnotowy wymiar wiary, wiara wobec niewiary, wzrost wiary i zagrożenia, jakim musi ona stawić czoła.
Gościem specjalnym konferencji będzie znany i ceniony na całym świecie biblista, profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego, o. Jean-Louis Ska, S.J. Jako prelegent wystąpi także biblista i lingwista J. E. dr Janosz Szekely, biskup pomocniczy diecezji Esztergom–Budapeszt. Swoje referaty przedstawią naukowcy i wykładowcy z Włoch, Węgier, Słowacji oraz z rodzimych ośrodków teologicznych (Lublin, Wrocław, Katowice, Kraków). Jesienne Dni Biblijne będą dobrą okazją do zapoznania się myślą oraz warsztatem cenionych w kraju i za granicą biblistów. Z pewnością dostarczą także inspiracji do twórczego i głębszego przeżywania Roku Wiary w wymiarze teologicznym i pastoralnym.
Tegoroczne Jesienne Dni Biblijne obejmują dwa dni (18 i 19 października) i dzielą się na sześć sesji po których mieć będzie miejsce dyskusja z prelegentami. Już dziś dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili wolę aktywnego uczestniczenia w inicjatywie poprzez referaty i zadeklarowaną obecność. Równocześnie informujemy, że istnieje możliwość włączenia do publikacji innych tekstów, dotyczących tematyki sympozjum, a nie wygłoszonych w czasie jego trwania. Prosimy kontaktować się w tej sprawie z organizatorami. Szczegółowy plan sympozjum oraz tematy wystąpień znajdują się na stronach internetowych Instytutu Nauk Biblijnych KUL.
Uczestnikom sympozjum nie zapewniamy noclegów, które trzeba organizować we własnym zakresie. Jedną z możliwości jest rezerwacja miejsca w Domu Rekolekcyjnym na Podwalu; tel. (081) 532-41-38; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W imieniu organizatorów raz jeszcze serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sympozjum i zainteresowania nim jak najszerszej grupy osób. We wszystkich kwestiach organizacyjnych należy kontaktować się z ks. Marcinem Kowalskim. Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Program sympozjum do pobrania TUTAJ (.doc)
Plakat do pobrania TUTAJ (.pdf)
Program:
Czwartek, 18 października:
9.00 Powitanie - Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, Dyrektor INB KUL
9.10 Rozpoczęcie - Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Dziekan Wydziału Teologii KUL
Sesja I (9.15 – 11.35) przewodniczy ks. dr hab. Henryk Drawnel SDB, KUL
9.15 J. E. dr János Székely, biskup pomocniczy diecezji Esztergom-Budapeszt, Węgry, „Il vocabolario biblico sulla fede (’aman; batach; pisteuo etc.). Un confronto con il linguaggio ellenistico, e con il linguaggio del giudaismo intertestamentario”.
9.55 Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, KUL, „Myśmy uwierzyli i poznali…” (J 6,69). Rola poznania i wiary w kreowaniu komunii z Jezusem – Panem.
10.35 Ks. dr Krzysztof Napora SCJ, KUL, „Ojciec naszej wiary: Abraham? a może Noe?”.
11.15 Pytania do prelegentów i dyskusja
11.35 - 11.50 Przerwa
Sesja II (11.50 – 13.30) przewodniczy ks. dr hab. Wojciech Pikor, KUL
11.50 Ks. dr hab. Henryk Drawnel SDB, KUL, „Przyczyny rozwoju wiary w grzeszne anioły w Judaizmie okresu Drugiej Świątyni”.
12.30 Ks. dr Wojciech Węgrzyniak, UPJPII Kraków, „Głupota niewiary”.
13.10 Pytania do prelegentów i dyskusja
13.30-15.30 Przerwa obiadowa
Sesja III (15.30 – 18.00) przewodniczy ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, KUL
15.30 Ks. mgr lic. Mariusz Górny SSP, PIB Rzym, „Wiara Abrahama w Ps 47 i 105”.
16.10 Ks. dr hab. Artur Malina, prof. UŚ Katowice, „Jezus jako wierzący (Mk 9,23)?”.
16.50 O. prof. J.-L. Ska SJ, PIB Rzym, “Abramo e Ulisse: la fede e il viaggio senza ritorno”.
17.30 Pytania do prelegentów i dyskusja
Piątek, 19 października:
Sesja IV (9.00 – 11.10) przewodniczy p. dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL
9.00 P. dr Mykhaylyna Kluskova, Rożemborok, „Funkcja wyznań nieporównywalności Boga w Ps 71, 77 i 86”.
9.40 Ks. dr hab. Jan Klinkowski, prof. PWT Wrocław, „Wyznanie wiary Piotra (Mt 16,13-20) w kompozycji Ewangelii”.
10.20 P. dr Branislav Kluska, Rożemborok, „Pamięć prowadząca do pełni wiary według Czwartej Ewangelii”.
10.50 Pytania do prelegentów i dyskusja
11.10 - 11.30 Przerwa
Sesja V (11.30 – 13.10) przewodniczy ks. dr hab. Stefan Szymik MSF, prof. KUL
11.30 P. dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL, „Wiara pogan w trzeciej ewangelii (Łk 7,1-10)”.
12.10 O. dr Piotr Nyk OCD, „Aktualizująca metoda interpretacji Starego Testamentu w Dz 4,23-31 jako wyraz wiary i przyczynek do jej wzrostu”.
12. 50 Pytania do prelegentów i dyskusja
13.10 – 15.30 Przerwa obiadowa
Sesja VI (15.30 – 17.50) przewodniczy ks. dr Marcin Kowalski, KUL
15.30 S. prof. dr hab. Ewa J. Jezierska OSU, PWT Wrocław, "W Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara" (Ga 5,6)
16.10 Ks. dr Adam Kubiś, KUL, „Uwierzyliśmy miłości (1 J 4,16). Rozumienie terminów wiara i wierzyć w 1 Liście św. Jana”.
16.50 Ks. dr Tomasz Siemieniec, KUL, „Zagrożenia wiary i sposoby ich przezwyciężania w świetle Listów do Kościołów (Ap 2-3)”.
17.30 Pytania do prelegentów i dyskusja
17.50 Podsumowanie i zakończenie sympozjum: (Dyrektor INB KUL - Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk)