Biblia? Śpiewająco - relacja z IV Tygodnia Biblijnego

BIBLIA? – ŚPIEWAJĄCO.

 

Relacja:

IV TYDZIEŃ BIBLIJNY
W MSZAŃSKIM ZESPOLE SZKÓŁ NR 1

BIBLIA? – ŚPIEWAJĄCO.
TYDZIEŃ BIBLIJNY W MSZAŃSKIM ZESPOLE SZKÓŁ NR 1

 

W dniach 22.-28. kwietnia przeżywaliśmy IV Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Papież Benedykt XVI w Adhortacji Apostolskiej „Verbum Domini” apelował, by katolicy częściej brali do ręki ten często zapomniany skarb, jakim jest Pismo Święte. A przecież Biblia to nie tylko Słowo Natchnione dla rzesz wierzących, ale dziedzictwo ogólnoludzkiej kultury, źródło inspiracji artystów i pisarzy na przestrzeni wieków, mnogość gatunków literackich, kodeks etyczny dla milionów. W Mszanie Dolnej, miasteczku w Małopolsce na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, młodzież Zespołu Szkół nr 1 cały ten tydzień starała się szczególniej żyć Pismem Świętym. Począwszy od gazetek: z najpiękniejszymi fragmentami Starego i Nowego Testamentu oraz nauczaniem Jana Pawła II o Piśmie św., poprzez pracę z Biblią na katechezie – wyszukiwanie i zapisywanie na specjalnie przygotowanym zwoju wybranych przez siebie fragmentów biblijnych, które jakoś szczególnie przemówiły. Drążki do zwoju bardzo pięknie wykonał jeden z uczniów Szkoły Zawodowej.

Na dużym ekranie wyświetlana była prezentacja multimedialna o Piśmie Świętym, zaś w centralnym punkcie szkoły „pod gablotkami” młodzi artyści śpiewali Biblię. Dosłownie. Psalmy, teksty biblijne. Oraz inspirowane Pismem Świętym pieśni „Salome”, „Budujcie arkę przed potopem”, „Modlitwę o wschodzie słońca”. A w osobnej sali czekała wystawa Biblijna z różnymi wydaniami Pisma Świętego: zarówno obcojęzyczne (hebrajskie, rosyjskie, niemieckie, holenderskie, słoweńskie), jak i polskie wydania. Od historycznego tłumaczenia ks. Jakuba Wujka, przez różne formaty i wydania najpopularniejszej Biblii Tysiąclecia, po najbardziej współczesny przekład edycji św.Pawła.

Na wystawie można było też poczytać o biblijnych ciekawostkach, zobaczyć papirusy egipskie, zwój Bereszit – pierwszej księgo Pisma Św. po hebrajsku, jad czyli wskazówkę w kształcie ludzkiej ręki do wodzenia nią po świętych literach. Była też mezuza ze zwitkiem „Szema”, czyli najważniejszego dla judaizmu fragmentu Biblii i papirus z aramejskim tekstem Modlitwy Pańskiej. Można było się także dowiedzieć jak nasi bracia Żydzi świętują Simchat Tora, Święto Radości Tory oraz o tym, że zużyte zwoje z szacunkiem chowa się w ziemi na specjalnych cmentarzach zwanych genizami. Było kilka słów o Muzeum Księgi w Jerozolimie oraz najstarszych manuskryptach Starego i Nowego Testamentu. Był kącik z literaturą biblijną i biblijnymi czasopismami. Loteryjka biblijna, w której każdy fant był jakoś związany z Pismem Świętym i posiadał odpowiedni odnośnik biblijny, a dochód z niej przeznaczono na zakup leków dla potrzebującej osoby. To, wraz ze zwojem zapisanym rękami uczniów i nauczycieli – owoc Tygodnia. Przy wyjściu każdy mógł zabrać ze sobą rulonik z fragmentem Pisma św. dla siebie. Może stanie się on dla niejednego ważnym drogowskazem na dalszej drodze. Taką nadzieję mają organizatorzy Tygodnia: katecheci mszańskiego ZS1 mgr Urszula Antosz-Rekucka i ks. Bolesław Żmuda.

{gallery}Dunoon/IVtb{/gallery}

Jesteś na facebooku? My też! :)


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.