159. Czy Jezus się cieszył albo smucił?


 

Pytania do Biblii

Czy Jezus się cieszył?

Czy w Biblii są fragmenty w których Jezus ukazuje uczucie smutku i radości?

Tak, choć tych fragmentów nie ma dużo, można wskazać miejsca, w których ewangeliści mówią o radości Jezusa: „W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie” (Łk 10,21); „To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15,11); „Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni” (J 17,13).

Smutek Jezusa opisywany jest jeszcze rzadziej, ale wymienić należy następujące miejsce: „Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, [Jezus] począł się smucić i odczuwać trwogę” (Mt 26,37); a także reakcję Jezusa na wieść o śmierci Łazarza „Jezus zapłakał” (J 11,35). Można także wymienić sytuację, w której Jezus reaguje gniewem na niewiarę (Mk 3,5).

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.