Jak modlić się językami?
Jeśli modlę się pod wpływem daru języków, jednak NIE ROZUMIEM sama siebie (sensu wypowiadanych słów) skąd pewność, że jest to – rzeczywiście - modlitwa, skierowana do Boga, a nie do złego ducha...? (1 Kor 14,14)
Podstawowym kryterium zarówno oceny natury jak i przydatności charyzmatów, czyli darów udzielanych przez Ducha Świętego wierzącym jest wpływ na budowanie Kościoła, czyli umocnienie wierzących. Dlatego w Pierwszym Liście do Koryntian św. Paweł mocno krytykuje pożądanie charyzmatów dla nich samych, podkreśla, że te charyzmaty, które w opinii Koryntian świadczyły o „zaawansowaniu duchowym” posiadających je, powinny podlegać ocenie ich potrzeby, a ich użycie wymaga także roztropności.
Dar glosolalii, mimo że w hierarchii charyzmatów zarysowanej przez św. Pawła zajmuje najniższe miejsce, był bardzo ważny dla Koryntian. Zaczęli oni go jednak nadużywać i uważać go za najdoskonalszą i najchwalebniejszą formę modlitwy. Modlitwa językami, jak zaznacza autor Listu do Koryntian, jest skierowana jako znak przede wszystkim do pogan (1 Kor 14,22). Tym, o co powinni zabiegać chrześcijanie dla umocnienia wewnętrznego wspólnoty jest dar proroctwa.
Kiedy jednak dar języków pojawia się we wspólnocie, powinna ona się zatroszczyć o to, by prosić Ducha Świętego o dar tłumaczenia języków. Święty Paweł przyznaje się, że posiada dar języków w stopniu większym od kogokolwiek we wspólnocie korynckiej (1 Kor 14,18), ale dla umocnienia wierzących woli powiedzieć pouczenie krótsze w języku greckim niż długą modlitwę językami (w. 19).
Jednakowoż można wskazać kilka czynników, które determinują dar glosolalii, jako charyzmat Ducha Świętego: pierwszym jest żywa więź z Bogiem, który jest pierwszym dawcą wszelkich duchowych darów; drugim – pozostawanie we wspólnocie kościelnej; trzecim – chęć wysławiania Boga w najlepszy możliwy dla człowieka sposób, poprzez bezpośrednie działanie Ducha Świętego w człowieku (zob. Rz 8,26).
A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:
Jesteś na facebooku? My też! :)
Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!
"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)
Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".
Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.