110. Strząśnij proch z nóg!

Pytanie do Biblii

Strząsanie prochu z serca?

Jezus powierzając Apostołom misję głoszenia Dobrej Nowiny mówi: "Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą... wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich". Co ma oznaczać gest strząsania prochu z nóg? Dlaczego wspomniany gest ma stanowić świadectwo dla tych, którzy nie chcą słuchać Dobrej Nowiny?

Gest strząśnięcia prochu z nóg, mimo że stosowany przez wielu naśladowców Chrystusa także w nowożytnej historii (Justus Velsius, Marcin Luter, Samuel Smith itp.), przez większość chrześcijan jest współcześnie pojmowany jako gest, który ma raczej znaczenie symboliczne.

Powyższa czynność symboliczna sięga swymi korzeniami do żydowskiej praktyki mającej na celu zachowanie świętości Ziemi Obiecanej. Gdy Żyd udawał się w drogę do krain zamieszkiwanych przez pogan, wracając strząsał proch ze swych stóp (oraz szat), by nie przynieść do krainy uświęconej obecnością Boga pyłu z miejsc, w których czci się pogańskich bogów.

Informację o tym, że gest strząśnięcia prochu z nóg ma stanowić świadectwo dla świadków, przekazują tylko dwaj ewangeliści (Marek i Łukasz), Mateusz pomija tę wzmiankę. Wymiar świadectwa wspomniany przez ewangelistów zawiera się przede wszystkim w przekazaniu myśli, że podobnie jak Żydzi niegdyś oddzielali się od wszystkich, którzy czcili fałszywych bogów, tak teraz chrześcijańscy misjonarze wyrażają swój sprzeciw wobec braku chęci słuchania Słowa Bożego. Odrzucony proch ma za zadanie skłonić do przemyślenia swojego przekonania, czy rzeczywiście postawa słuchania Boga, którą prezentuję, jest właściwa? Może to na moim progu znajdę proch zamknięcia się na bliźnich, albo, co gorsza, na Boga?

Bartłomiej Sokal

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.