126. Gdzie znaleźć pisma Jezusa?

 

Pytania do Biblii

Szukam autografu Jezusa...

Czy gdzieś można znaleźć jakieś listy czy inne zapiski sporządzone ręką Pana Jezusa?

Niestety, do naszych czasów nie zachowały się żadne teksty, które sporządzone zostały przez Jezusa. Nie był On skupiony na działalności pisarskiej, choć prawdopodobnie umiał pisać[1], ale na działalności nauczania ustnego. Istnieją co prawda dzieła, które przekazują rzekome listy Jezusa, np. do Abgara, władcy Edessy, który chorował na trąd i usłyszawszy o Jezusie, lekarzu i cudotwórcy, zaprasza go, by przybył na Jego dwór, a nawet zamieszkał z nim na starość. Jest to jednak dzieło późniejsze, pochodzące z ok. IV w. po Chr.

Warto też dodać, że do naszych czasów nie zachował się żaden tzw. „autograf”, czyli manuskrypt przekazujący tekst jakiejś księgi biblijnej, który wyszedł spod ręki autora. Wiąże się to z kilkoma czynnikami, po pierwsze w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, gdy było ono prześladowane często Rzymianie niszczyli księgi święte, wśród których były najprawdopodobniej oryginały ksiąg. Po drugie, chrześcijanie bardziej niż do pierwszego manuskryptu przykładali wagę do tekstu, dlatego też chętnie kopiowali teksty, jak np. listy św. Pawła lub Ewangelie, ale nie otaczali czcią samych papirusów.

Bartłomiej Sokal


[1] Skoro umiał czytać, prawdopodobnie umiał także pisać. Talmud Babiloński przekazuje informację, że w każdym niemal mieście żydowskim znajdowała się szkoła, w której uczono czytać i interpretować Torę.

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.