108. Belki i drzazgi w naszych oczach.

 

Pytania do Biblii

Belki i drzazgi w naszych oczach

W Ewangelii Świętego Mateusza - Mt 7, 1 - 5 - jest mowa o belce i drzazdze. Co oznaczają te dwa obrazy? Jak wytłumaczyć to przesłanie?

Użyte w tym fragmencie symbole belki i drzazgi[1] odnoszą się do problemu napominania braci we wspólnocie, jak i innych ludzi spoza wspólnoty. Mateusz, posługując się semicką przesadą, wyolbrzymia do absurdalnych rozmiarów obraz przedmiotów utrudniających właściwe widzenie świata. Trociny, które mogą wpaść do oka „przez przypadek”, przeciwstawione zostają belce, której (przynajmniej hipotetyczna) obecność w oku nie może pozostawać niezauważona. Niemniej jednak osoby, które mają belkę w oku zdają się jej nie zauważać.

Przesłanie tego obrazu jest następujące: nie można wykonać rzeczy tak precyzyjnej jak usunięcie drzazgi z oka brata, gdy pole naszego widzenia jest ograniczone w tak znaczny sposób. Idąc dalej, można stwierdzić, że poprawę stanu moralnego naszego otoczenia należy zacząć od siebie. Starożytni mawiali: „Skoro nie możesz uporządkować Attyki, uporządkuj swoje podwórko”.

Obraz belki i drzazgi przestrzega także przed hipokryzją (temat częsty u Mateusza). Jest wielką obłudą unikać prawdy o sobie poprzez krytykowanie innych, a potrzeba, zaiste, wiele krytyki innych, aby zagłuszyć głos sumienia wywołującego zło.

Bartłomiej Sokal


[1] Użyty tu rzeczownik grecki karfos oznacza właściwie drobny odłamek, więc dokładniejszym tłumaczeniem byłoby mówienie o „trocinach”. Jednak ten obrazowy fragment jest przykładem na to, jak bardzo niektóre utarte wersje tłumaczenia są niepodatne na zmiany.

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie odpowiedź zostanie udzielona w ciągu około tygodnia, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.