Międzynarodowa konferencja biblijna

Lublin, 22–24 października 2009

Aula St. Kard. Wyszyńskiego

Pomiędzy Księgą Henocha a Apokalipsą św. Jana

Apokaliptyczny wymiar teologii wczesnego judaizmu i chrześcijaństwa

Międzynarodowa Konferencja Biblijna (22–24 października 2009)

"Pomiędzy Księgą Henocha a Apokalipsą św. Jana"
Apokaliptyczny wymiar teologii wczesnego judaizmu i chrześcijaństwa

W dniach 22–24 października 2009 r. w Instytucie Nauk Biblijnych KUL odbędzie się Międzynarodowa konferencja biblijna pt.: "Pomiędzy Księgą Henocha a Apokalipsą św. Jana". Apokaliptyczny wymiar teologii wczesnego judaizmu i chrześcijaństwa. Wstępne informacje dostępne są w dołączonych plikach w formacie Word'a oraz pdf.

Apokaliptyka-2009.doc Apokaliptyka-2009.doc <----->  Apokaliptyka-2009.pdf Apokaliptyka-2009.pdf

Zakończone:


1. Nie samym chlebem żyje człowiek” (Pwt 8,3). Słowo Boże w życiu i misji Kościoła.
Międzynarodowa Konferencja Biblijna: 23-25.10.2008 r. Zobacz Plan konferencji
2. Teologiczna lektura Księgi Psalmów
Międzynarodowa Konferencja Bibilijna: 24.04.2008 r. Zobacz Plan konferencji
3. Qumran pomiędzy Starym a Nowym Testamentem
Międzynarodowa Konferencja Biblijna: 25-27.10.2007 r.

Redaktor: Krzysztof Mielcarek, Stefan Szymik.

 

Literatura apokaliptyczna okresu Drugiej Świątyni w starożytnym Izraelu stanowiła jeden z głównych nurtów myśli teologicznej, poszukującej wytłumaczenia struktury wszechświata, relacji Boga do zła, przyszłości narodu żydowskiego zdominowanego politycznie przez obce mocarstwa. W oparciu o inspiracje tekstów prorockich i mądrościowych, oraz poprzez kontakt z ościennymi kulturami, zwłaszcza starożytnej Babilonii, powstaje szereg pism religijnych charakterze apokaliptycznym, z których niektóre weszły na stałe do kanonu ksiąg świętych Starego i Nowego Testamentu. Różnorodność literatury apokaliptycznej powoduje szereg trudności z jej klasyfikacją i podziałem oraz wytłumaczeniem przyczyn powstania tego rodzaju literatury. W roku 1979 grupa naukowców pod kierownictwem katolickiego egzegety Johna J. Collins wypracowała następującą definicję dzieł klasyfikowanych jako przynależące do literatury apokaliptycznej: „Apokalipsa jest rodzajem literatury zawierającej objawienie i posiadającej narracyjne ramy, w której objawienie dane człowiekowi jest zapośredniczone przez istoty nadziemskie, które przedstawiają trandscendentną rzeczywistość, jawiącą się zarówno w wymiarze czasowym jako zawierającą eschatologiczne zbawienie, jak i w wymiarze przestrzennym, dotyczy ona bowiem również innego, nadprzyrodzonego świata.”
Instytut Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II organizuje sympozjum naukowe poświęcone literaturze apokaliptycznej okresu Drugiej Świątyni. Celem sympozjum jest refleksja nad zagadnieniami związanymi z rozumieniem tekstów apokaliptycznych w starożytnym judaizmie i chrześcijaństwie. W sympozjum zapowiedział swój udział prof. John J. Collins, obecnie wykładający Stary Testament w Yale Divinity School, Yale, Conn., USA. Zaproszony został również prof. James VanderKam, wybitny znawca wczesnego Judaizmu, tekstów z Qumran, oraz etiopskiej Księgi Henocha. Prof. VanderKam jest wykładowcą na katolickim Uniwersytecie Notre Dame w Indianie, USA.
Sympozjum to jest również w sposób szczególny poświęcone ks. prof. R. Rubinkiewiczowi SDB, wieloletniemu Dyrektorowi Instytutu i członkowi Papieskiej Komisji Biblijnej. Ks. prof. R. Rubinkiewicz poświęcił większą część swojej pracy naukowej studium literatury apokaliptycznej, publikacji manuskryptów Apokalipsy Abrahama, oraz relacji eschatologii księgi Henocha do Nowego Testamentu. Do aktywnego uczestnictwa w sympozjum zapraszamy serdecznie zarówno biblistów jak i teologów również z innych ośrodków naukowych, zainteresowanych wzięciem udziału w sympozjum i wygłoszeniem referatu na temat związany z tematem sympozjum.

Zgłoszenia uczestnictwa oraz tematy referatów wraz z krótkim streszczeniem poruszanej problematyki (ok. 150 słów) uprzejmie prosimy przesyłać e-mailem pod następujący adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk
/Dyrektor INB KUL/

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
20-950 Lublin, Al. Racławickie 14

Instytut Nauk Biblijnych
ul Czwartaków 10 m. 4
20 - 045 Lublin

tel. +48 81 445 38 24; tel. 081 445 38 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.kul.lublin.pl/154.html
www.biblista.pl