Przewodniczący Dzieła Biblijnego
powołany do
Papieskiej Komisjii Biblijnej
Ks. Prof. Henryk Witczyk, Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II
Ojciec święty Benedykt XVI mianował ośmiu nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej. Jednym z nich został Polak, ksiądz profesor doktor habilitowany Henryk Witczyk, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Ks. Henryk Witczyk jest kapłanem diecezji kieleckiej. Doktorat z teologii uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat nauk biblijnych na Biblicum w Rzymie, a habilitację i tytuł naukowy profesora na KUL. Jego prace naukowe objęły zwłaszcza Psalmy, tradycję Janową i teologię biblijną Nowego Testamentu. W roku 2001 założył ogólnopolskie, czasopismo biblijno-teologiczne „Verbum Vitae”, w którym publikują najlepsi bibliści, patrologowie, i teologowie ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce.
Ksiądz Witczyk jest przewodniczącym ogólnopolskiego stowarzyszenia „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”, które założył w roku 2005 roku, a Konferencja Episkopatu zatwierdziła jego statut. Obejmuje ono wiernych, którzy pragną odkrywać w Piśmie świętym żywe Słowo Boga, aby być Jego świadkiem i apostołem w świecie współczesnym. Ksiądz profesor Witczyk wraz z moderatorami diecezjalnymi Dzieła Biblijnego w każdy piątek wieczorem prowadzi audycję w Radiu Maryja pt. „Szukając Słowa Bożego”, a w Telewizji TRWAM program „W namiocie Słowa”. Redaguje biblijną stronę internetową www.biblista.pl., na której codziennie zamieszczane są materiały do medytacji i refleksji naukowej, do lectio divina, do katechezy i do głoszenia słowa Bożego w Kościele.
Ks. prof. Witczyk interesuje się też zagadnieniami związanymi z przepowiadaniem Słowa Bożego. Od ponad 20 lat redaguje kwartalnik homiletyczny Współczesna Ambona, a ostatnio książkową serię komentarzy i pomocy homiletycznych „Biblia – liturgia – życie” oraz serię obejmującą katechezy „Biblia – katecheza – życie”, obydwie wydawane pod patronatem Dzieła Biblijnego.
Pozostali z mianowanych obecnie nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej pochodzą z siedmiu różnych krajów – w tym oprócz czterech europejskich (Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Irlandii) z Nigerii, Indii i Korei.
******************************
Jeden z kieleckich biblistów, ks. prof. Witczyk, snuł taką refleksję o odbiorze słowa przez nas, katolików: Zapytajmy siebie o to dzisiaj, jak Ewangelia wnika do mojego sumienia? Czy po wyjściu z niedzielnej Mszy Świętej, jeszcze za drzwiami kościoła, albo w drzwiach mojego domu, w pracy, szkole, pamiętam choćby jedno słowo, jedno zdanie z tej Ewangelii? Czy je rozważam, wnikam w jego sens, rozmyślam nad nim? Zapewne w domu każdego z nas jest Ewangelia, ale czy czytana? Ile razy w tygodniu ją otwieramy? A wiecie, dlaczego jej nie otwieramy? – pyta ksiądz profesor Witczyk. – Nie dlatego, że nie mamy czasu. To fakt, że przeciętnie spędzamy cztery godziny przed telewizorem, a cztery minuty najwyżej na „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Ale to nawet nie dlatego nie czytamy Ewangelii. Nie czytamy jej dlatego, że jest ona jak sztylet, który przebija bez miłosierdzia skorupę egoizmu, mądrości wziętej z ulicy, supermarketu i z reklamy telewizyjnej. Słowa Ewangelii przebijają te bzdury światowe, jak baloniki, i domagają się od nas decyzji pójścia za Bogiem, za Prawdą, którą jest Chrystus. Dlatego Ewangelii nie czytamy. Jak mówi Norwid – bierzemy ją przez rękawiczkę, żeby nas przypadkiem nie dotknęła.
-Ks. Leszek Starczewski
Instytut Nauk Biblijnych
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
20-950 Lublin, Al. Racławickie 14
Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II
ul Czwartaków 10 m. 4
20 - 045 Lublin