Ewangelia: Corpus Christi 11.VI.2009 (Mk 14, 21-16.22-26)

 Uroczystość Najświętszego
Ciała i Krwi Chrystusa

12 Pierwszego dnia Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, uczniowie zapytali Jezusa: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli i przygotowali Ci do spożycia Paschę?”. 13 Posłał więc dwóch uczniów z poleceniem: „Idźcie do miasta. Wyjdzie wam naprzeciw człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim 14 i tam, dokąd wejdzie, powiecie gospodarzowi: 'Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie pokój, w którym spożyję Paschę z moimi uczniami?'. 15 On wskaże wam na górze dużą salę, usłaną i gotową. Tam przygotujcie dla na”. 16 Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli wszystko, jak im powiedział. I przygotowali Paschę.


Ustanowienie Eucharystii

22 Podczas posiłku wziął chleb, odmówił modlitwę uwielbienia, połamał i dał im, mówiąc: „Bierzcie, to Jest ciało moje”.
23 Następnie wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i podał im. I pili z niego wszyscy. Potem powiedział do nich: 
"To jest moja krew przymierza, która wylewa się za wielu. 25 Zapewniam was: Odtąd nie będę Już pił z owocu winnego krzewu aż do dnia, kiedy będę go pił nowy w królestwie Bożym”. 26 Potem, śpiewając hymny, wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Zgodnie z powszechnie obowiązującym wówczas obyczajem helleńskim Paschę (podobnie jak też bardziej wystawny posiłek w domu bogatej osoby) spożywano, leżąc na sofach, dywanach lub odpowiednich matach. Marek informuje tu, że cała posadzka Wieczernika była pokryta dywanami, na których Jezus i Jego uczniowie I J mogli się położyć.

Hymny – psalmy tworzące Hellel, tj. zbiór Psalmów 113 -118; śpiewano je na zakończenie uczty paschalnej.

Pascha razem z uczniami. Zgodnie z przepisami Prawa wieczerzę paschalną należało spożyć na terenie Jerozolimy. Dlatego mieszkańcy miasta byli zobowiązani udzielać gościny pielgrzymom przybywającym z różnych stron świata. Przypuszcza się. Że dom, w którym Jezus spożył swoją ostatnią wieczerzę z uczniami, należał do matki Marka, autora tej Ewangelii, i że właśnie to pomieszczenie stało się potem miejscem modlitwy pierwszych chrześcijan (Dz 12,12).

Ustanowienie Eucharystii. Do głównych potraw w czasie wieczerzy paschalnej należał baranek, chleb przaśny, gorzkie zioła i wino. Przed spożyciem chleba i wypiciem wina ojciec rodziny odmawiał odpowiednie błogosławieństwo. Jezus postępuje tu zgodnie z ustalonymi w tradycji zwyczajami, lecz nadaje im nową wartość. Dokonuje w Wieczerniku przemiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew, ustanawiając sakrament Eucharystii.